2013. december 17., kedd

Több fotót egy képbe

Több fénykép közötti választás remek játék a Facebook követők számára. A játékot még +Albert Kondor előadásán hallottam: Arra kérte követőit, hogy írják megjegyzésbe a hotel melyik területét szeretik a legjobban, segítségül egy több fotóból álló képet töltött fel, mindegyik kis képet számmal látta el (hasonló játékot készítettünk a TaxiPlus-nak, annak a fényképe látható jobb oldalon.).

Az eredmény lenyűgöző volt, rengeteg megjegyzés és megosztás történt, a bejegyzés elérte célját, de hogyan valósítható meg házilag?

Így tegyünk több fotót egy képbe házilag

Pickmonkey editor segítségével akár grafikus nélkül elvégezhetjük a feladatot, azaz több képet integrálhatunk össze. Az alkalmazáson belül a "Collage" funkció egy képbe rakja fotóinkat amiket kiválasztunk számítógépünkről. Több elrendezés közül választhatunk, így sose leszünk egysíkúak, és unalmasak.

Számozzuk be a képeket, és mehet a játék!

Minden kis képbe egy számot, vagy akár a képre jellemző nevet is írhatunk. Ezt a nevet kell a játékosoknak hozzászólásként megjegyzésbe írniuk, hogy részt vegyenek a sorsoláson. A megjegyzéseket játékosunk ismerőse is látni fogja, így olyan szavakat érdemes leiratni, ami minket népszerűsít.

Sorsoljunk

Valami apróbb nyereményt is kisorsolhatunk, de a látogatói aktivitás ajándék nélkül is mindenképpen nőni fog. Válasszuk ki véletlenszerűen az egyik hozzászólást, és Ő lesz a nyertes.

Hasonló aktivitást növelő játékokkal jobban magunkhoz köthetjük látogatóinkat, növelhetjük hűségüket, és ismerőseik körében is megismerhetik szálláshelyünket.

2013. december 2., hétfő

Webmesterem a főnököm?

Hány szálloda van úgy vele, hogy épp arra vár, hogy valami módosuljon a honlapján? Hány fontos dolog marad el azért, mert úgy gondoljuk, mire a webmester elkészíti, már rég lefolyik az akció? Miért van, hogy egy programozó uralhat egy szállodát?

Sok, irreális történetet hallottam már, aminek a végén a szálloda helyében én biztosan búcsút intettem volna a webmesteremnek. Nézzünk át néhány problémát, és megoldásukat.

Tartalom feltöltése

Az interneten gyorsan történnek az események, így fontos, hogy a tartalmak azonnal felkerüljenek. Ennek ellenére egy akció, egy szoba leírása, egy ártáblázat néha 3-10 napot is várathat magára, mire a "webes" hajlandó feltenni a helyére.
Probléma szokott lenni, a formai követelményekre való fittyet hányás. Amikor ugyanis nem grafikus rakja fel a tartalmat, a címfokozatok elmaradhatnak, a szövegközti kiemelések hiányoznak, a képek nem jól simulnak a tartalomba, azaz hiányoznak az olyan apró részletek, amitől a látogató azt mondhatja: "igen, ez egy jó oldal, megnézem közelebbről".

Megoldás: Már a honlapkészítéskor gondolni kell arra, mit kell tudnunk magunknak is szerkeszteni. Gondos tervezés után a honlapmotort úgy kell elkészíttetni, hogy egyszerűen tudjuk szerkeszteni tartalmát.

Nem úgy, ahogy én akarom

Néhány programozó úgy gondolja, a marketinghez, és az emberi viselkedéshez is magas szinten ért. Tisztelet a kívételnek, de ez általában nem így van (külön szakma, és jól is van így), és ez szerintem a konfliktusok alapvető forrása. A tudása viszont megvan, hogy igen trükkös (azaz bonyolult) megoldásokat alkalmazzon, vagy másodpercek alatt letudva a munkát, odavessen egy kényelmes megoldást. Az eredmény senem felhasználóbarát, senem esztétikus. Egy idő után az egész honlap egy kusza szövegekből és toldozgatásokból álló felület lesz, ami ugyan kihívás a látogatónak, de nem megoldás a szállodának.

Megoldás: Külön embert kell foglalkoztatni a programozáshoz és a szerkesztési munkákhoz/vizuális feladatokhoz, vagy olyan céggel kell dolgozni, akik külön kezelik a kettőt. Ne felejtsük: a programozó meg tudja csinálni, de nem biztos, hogy az a legjobb minőségű és megtérülésű.

Kié a domainnév?

Többször futottunk bele honlapok újratervezésénél, hogy a tárhely és a domainnév is a fejlesztő cég rabságában tulajdonában van. Itt a domainnév a legfontosabb elem, ugyanis az az, amit népszerűsítünk. Bármi történhet a honlapunk motorjával, egyszerűbben reprodukálható, mint a honlapunk címe!

Megoldás: Ellenőrizzuk, miénk e a domainnév, illetve ha nem cégünk nevén van, mielőbb szerezzük vissza azt, amíg jó a két cég közötti viszony!


Van hihetetlen története Webmesteréről? Ossza meg velünk!

2013. november 28., csütörtök

Szép, de haszontalan weboldal okai

Ki hallott már olyat, hogy valaki azért választott bankot, mert "olyan szép weboldala van", vagy vett meg egy autót, mert "a reklámvideója annyira menő"? Szálláshelyek honlapjánál ugyan kicsit más a helyzet, mert számítanak a képek hatásai, mégis lehet akármennyire szép egy honlap, haszna elmaradhat a nála gyengébb minőségűekétől is. Íme a jelenség okai:

1. Nincs rangja az oldalnak

Amikor a keresők találati listáin nem jelenik meg az oldal a kívánatos kulcsszavakra, gyakorlatilag elrejtettük a látogatók elől. Nem mindegy akkor, mennyire jól néz ki? A helyzet fokozható, ha a saját nevünkre sem jövünk ki az eső oldalon se. Ekkor az OTA oldalaak fogják lefölözni a jutalékokat, arról nem is beszélve, hogy rájuk bízzuk, minket válasszon a vendég.

Tanács: Nézze át az oldalt, hogy a megfelelő kulcsszavakat használja e. Készítsen tartalom marketing stratégiát, és folyamatosan bővítse honlapja terjedelmét hasznos tartalmakkal.

2. Rossz tartalom

A jó tartalom segít több vendéget szerezni, és vendéggé formálni őket. A Google frissítései, a Social média csatornái mind arra vannak kihegyezve, hogy a tartalom alapján rangsorolják a márkákat/szolgáltatókat/hoteleket.

Tanács: Már tegnap kezdje el írni szállodai blogját, és vezesse rendszeresen. Tagolja honlapjának tartalmát, és nézze át a vendég szemével.

3. Rossz platformok használata

Lehet szép honlapja, ha nem látogatja senki. Megfelelő platformokon kell jelenlenni, és tartalmat publikálni, hogy konverziókat lehessen elérni.Naponta jelennek meg újabb és újabb lehetőségek, ezeket érdemes kutatni, illetve kipróbálni.

Tanács: Ne csak a Facebook-ot és a hírlevél csatornáit használja.Remek lehetőség a LinkedIn, Twitter, Pinterest is. Itt még lelkes közösséget, és kevésbé profitorientáltak az üzemeltetők.

4. Nem generál lead-et

A lead, egy közvetett kértékesítési lépcsőfok, mint ajánlat kérése,  vagy hasonló vásárlást előkészítő vagy ösztönző eszköz igénybevétele. Amikor a honlap csupán információkat közöl, illetve bemutat "dolgokat", a vendég igen jól fogja érezni magát rajta, mégis foglalás nélkül távozik.

Tanács: Használja a cselekvésre ösztönző kifejezéseket: "olvasson többet", "iratkozzon fel", "foglaljon most", stb...

5. Rossz célzás

Az oldal nem azoknak szól, akik végül megtalálják, nem a célközönség nyelvén fogalmaz, vagy éppen olvashatatlan számukra a szöveg, túl designos az oldal "szépsége". Kemény munka eltalálni a közönség szükségleteit, de kérdésekkel, célcsoportra optimalizált kulcsszavakkal, különböző hirdetési platformokkal pontosabban meg tudja határozni látogatói összetételét.

Tanács: készítsen vendég profilt, és használja kiindulási pontként. A honlap szerkezetében is szétválaszthatja a látogatókat. Készíthet menüpontot a "családdal utazóknak", "pároknak", vagy "üzleti utazóknak".

2013. november 8., péntek

A sikeres tartalom 4 alappillére

Egy jó tartalom a látogatóhoz szól, megosztásra és foglalásra ösztönöz. Most, hogy 2014 hivatalosan is a tartalom éve lesz, nem hagyhatók figyelmen kívül azok a pillérek, amiknek segítségével releváns és értékes tartalmak hozhatóak létre, a bizalom, hitelesség és használhatóság jegyében.

1. Válaszolni a kérdésre

A tartalmi stratégia nem azt jelenti, hogy "csak írok, és majd minden jön magától". Ha így gondolkozunk, a piac elmegy mellettünk, és a vendégek is máshova vándorolnak. Miközben írunk, tudatában kell lennünk a közönségünk összetételével, érdeklődésével, és azzal, mit is akarnak hallani. Válaszolni kell a kérdéseikre, még ha fel sem teszik őket!

Határozza meg mit akar, illetve mire van szüksége a közönségnek:
  • figyelje a blogok népszerű kérdéseit/bejegyzéseit, illetve a social médiát
  • küldjön kérdőíveket apró ajándékokkal motiválva a kitöltést
  • figyelje célcsoportja érdeklődési köreit, az ott történt eseményeket

2. Segítsen a látogatójának elvégezni a feladokat

Az emberek nem azért böngészik a szállodák weboldalait, hogy csicsás designt nézzenek, vagy a legújabb programozói megoldásokat próbálgassák. Céljaik vannak, amiket szeretnének mihamarabb - közben esetleg információt szerezve - elérni. Segítenie kell, hogy ezeket a feladatokat minél gyorsabban, és egyszerűbben tudják elérni, ezért rendezetten és tisztán kell kommunikálni.

Rendezett szövegek, címkézett információk a vendégközpontúak
  • Találják meg, amit keresnek: a kevesebb több. Szűrje le a zajokat. Távolítsa el a fölösleges információkat, menüpontokat és linkeket, az idejétmúlt szövegeket.
  • Ismerjék meg a lehetőségeket: ami fontos, ki kell emelni. Hasznos oldaldobozok, és linkek segítségével kell vezetni a látogatót a "hasonló szolgáltatások", "kedvelt masszázsok" "itt foglaljon" lehetőségek felé.

3. Kérje meg, hogy foglaljanak (vásároljanak)

Lehetnek Önnek jó szövegei, remek fotói, használható honlapja van, és ezeket mind szerethetik is a látogatók, de ha nem szólítja fel őket cselekvésre, nem fognak fogyasztani szolgáltatásaiból!

Ez egy ilyen világ, a vásárlást le kell zárni, konverziót kell hoznia a látogatásoknak, és ez a végső cél. Nagyon is jól működnek a vásárlásra ösztönző szövegek, gombok, és használni is kell őket. A legtöbb honlap megelégszik egy kapcsolat, vagy ajánlatkérés menüponttal, miközben oldalsó dobozokkal kéne hirdetni a csomagokat, külön kitenni egy egyszerű foglalási felületet, gombokkal kéne motiválni.

4. Közösségi jelenlét és láthatóság támogatása

A szálláshelye, szolgáltatása ott vannak az interneten. Az internet legmeghatározóbb eleme mára a SEO és a Social média. A feladat adott: kihasználni ezek lehetőségeit a tartalommal is.

Szinkronizálja tartalmait és Social marketingjét az Önnek legfontosabb kulcsszavakkal, és maguk a "rajongók" fogják a Social csatornák segítségével a keresők élére repíteni. PR cikkek, Social média posztok, képek, vendégvélemények hatására egyre nagyobb lesz a szálláshely iránti bizalom. Teremtse meg a lehetőséget, hogy megoszthassák tartalmait a külömböző csatornákon keresztül.

Ne felejtse, sikeres tartalommal növelheti látogatottságát, vendégei bizalmát, hitelességet adhat felületeinek. Használja a négy alappillért, mert megéri!

2013. október 31., csütörtök

Előadunk, találkozunk?

Már régóta érik, hogy tudásunkat ne csak itt a blogban, hanem előadás formájában is megosszuk Önökkel. Most, a Menedzserképző Központ segítségével ez valóra válik, így egy nagyon érdekes témát fogunk kibontani: a tartalommenedzsmentet az idegenforgalomban.

Miért hasznos téma a szakmának?

  • A tartalom szerepe mindig is nagy volt, de idén még jobban felértékelődött
  • A Google már régen is, de újabb frissítésével egyértelműen a minőségi tartalom mellett tette le voksát
  • A Social média felületei megkövetelik a folyamatos kommunikációt/tartalmat
  • A jó tartalom vendégeket hoz
  • A rossz tartalommenedzsment vendégeket von el
  • Egy tartalmat több felületen is használhatunk, ezzel költséget csökkentünk

Gyakorlatiasan

Nem csak szövegelünk, a gyakorlatias előadás hívei vagyunk, ezért előadásainkat példákkal tesszük szemléletesebbé. Ennek köszönhetően akár már az előadás után elkezdheti használni a vendégszerző módszereket, és javíthatja online felületeinek minőségét!
Szakmai előadók (Rákóczi Piroska, Kondor Albert, és Anders Tamás) a turizmus online világában tevékenykedik, így tapasztalataikat szívesen osztják meg.

Program

Bővebben az előadásról itt olvashat.
10.00 – 11.00 Weboldal tartalommenedzsment
Anders Tamás, SzállásMarketing
11.00 – 12.00 Tartalommenedzsment a Facebookon
Kondor Albert marketing szakértő, szakközgazdász
12.00 – 12.45 Ebédszünet
12.45 – 13.45 Hírlevél- és DM (e-DM, postai DM) tartalommenedzsment
Rákóczi Piroska, SzállásMarketing
13.45 – 14.45 Tartalom felhasználása különböző online- és offline platformokon
Anders Tamás, SzállásMarketing

Most kedvezményesen

Kiemelt szakmai partnerként most ezen a linken 15% kedvezményt tudunk biztosítani az előadás árából. Találkozunk személyesen is?








2013. október 21., hétfő

26 tipp. Hogyan írjunk szállodai blogot?

Egy hotel blog írása nem is olyan nehéz feladat, az már embere válogatja, mennyire lesz sikeres, illetve izgalmas olvasmány. Összeszedtem néhány segítő pontot, hogyan írjunk szállodai/turisztikai blogot.

  1. Mielőtt írásba fog, ismerje meg az olvasóközönségét
  2. Határozza meg, miről írj blogot: érdekességekről, szálláshelyről, stb...
  3. Tervezze meg, mi legyen a közvetítendő üzenet, amit jellemzően át szeretne adni
  4. Írjon természetesen, mint ahogy valakivel, mondjuk egy vendéggel beszélget
  5. Beszéljen én-te-ő-mi stílusban, ne királyi többesben
  6. Minden mondata legyen releváns a közönség számára
  7. "Neki" írjon, ne a "vendégnek", "vásárlónak"
  8. Írjon egyértelmű mondatokat, ne virágnyelven
  9. Legyen közvetlen, de ne túl közvetlen
  10. Használjon cselekvő igéket, ne passzívakat
  11. Használjon cselekvő mondatokat, ne passzívakat ("itt az idő, végignézni galériánkat" helyett "nézze meg galériánkat")
  12. Az egyszerű, jobb. Azért ne legyen túl egyszerű, vagy gyerekes.
  13. Egy mondatba csak egy gondolatot vegyen
  14. A mondatai logikusan kapcsolódjanak egymásba
  15. Egy cselekmény nélküli mondat sokatmondó lehet, de csak ha nem használjuk állandóan
  16. A "Természetesen", vagy "Annak ellenére" típusú szavakkal kezdődő bekezdések fenntartják a figyelmet
  17. Listaelemek használatával jobban kiemelhet fontos mondandókat
  18. Kerülje a szakmai zsargonokat
  19. Kerülje a kliséket, mert másolatnak tűnhet a gondolat
  20. A "legjobb", "legkényelmesebb" "legizgalmasabb" fokozásokkat érdemes háttérbe szorítani, mert hamis érzetet kelthetnek az olvasóban
  21. A vizuális jelzők és melléknevek hatására elgondolkozik az olvasó. Nagyon hasznos
  22. Használjon rövidebb bekezdéseket, mert a hosszúak, különösen online, nem hívogatnak elolvasásra
  23. A hosszabb szövegeket tagolja meg címekkel, alcímekkel
  24. Ellenőrizze a helyesírást, mert a hibák sokakat bosszantanak
  25. Olvassa át többször a bejegyzést mielőtt közzéteszi
  26. Olvastassa el másokkal is, több szem többet lát
Már ennek a néhány tippnek a betartása egy biztos mederbe tereli a szálláshely blogját, de csak egy része a szövegírás tudományának. Mivel egyre fontosabb a jó tartalom az interneten, különösen a turisztikai szakmában, így a én is egyre többet foglalkozom a témával. Egybiztos: a gyakorlás nagyon sokat segít, így félre kell tenni a kétségeket, és el kell kezdeni mihamarabb írni, írni és írni.

Ha már vannak írásai, nyugodtan linkelje be hozzászólásában, szívesen elolvasom!

2013. október 8., kedd

Jó és rossz gyakorlatok a Social marketingben

A közösségi oldalak szabad helyek, mégis vannak olyan praktikák, amiket a siker érdekében érdemes betartani, illetve vannak olyanok, amiktől tartózkodni kell. Ilyeneket szedtem ma össze.

Mik a jó és rossz gyakorlatok a Social marketingben?

Sose tegye

  • Politika és vallás - Ne tegye, ne folyjon bele. Sose!
  • Hencegés, dicsekedés - nem azok az előnyös tulajdonságok, amit szeretnek a közösségek
  • SPAM - csak olyan gyakran írjon, amilyen gyakran hasznos tartalma, vagy közölnivalója van. Egy teszt: egy hosszú munkanap után is elolvasná írásait?
  • Gyors válaszok - létfontosságú, hogy a vendégek/érdeklődők átgondolt és helyes válaszokat kapjanak
  • Düh - sose posztoljon dühből
  • Versenytársak "üldözése" - Fókuszban a vendég legyen, sose a konkurencia, és a verseny. Ahelyett, hogy a versenytársak hibáira hívná fel a figyelmet azt mutassa meg, miben tud a vendég szolgálatában lenni
  • Örökös önreklám - tartsa magát a 80/20 szabályhoz, azaz a bejegyzések  80%-a legyen hasznos tartalom, 20% promóció
  • Óvatosság, félénkség - a közösségi média egy lehetőség, hogy beszéljen a vendéggel. Legyen kiemelkedő és magával ragadó

 Így csinálja

  • Legyen vizuális - egy márka önmagában nem ad okot a lelkesedésre, vizuális elemek használatával viszont elköteleződés érhető el
  • VIP-ként kezelés - közönsége érezze, hogy kitűntetett figyelmet kap, és számít a véleményük. Tegyen fel kérdéseket a szállodával kapcsolatban és hallgassa meg véleményüket
  • Válasz és reakció - Nem minden a posztolásról szól. Figyelje a tartalmakat, és válaszoljon, reagáljon rájuk
  • Tanuljon a nagyoktól - figyelje versenytársait, a külföldi hoteleket, és tanuljon az ott látottakból. Tipp: nézze a SzállásMarketing Facebook oldalát is, ahol sűrűn osztunk meg érdekes hoteles példákat.
  • Oktatás és információ - az edukáció és a vendégek jól informálása segít abban, hogy megismerjék Önt és a szállás környékét, valamint a szolgáltatásokat. Ez aztán segíti a foglalást.
  • Legyen tömör - a social média egy gyorsan fogyasztott médium. A tömör, könnyen emészthető, jól olvasható tartalom létfontosságú
  • Elemzés - szánjon rá időt, hogy megvizsgálja mi működik, és mi nem. Az elemzés segít, hogy egyre több olyat olvashassanak vendégei amit szeretnek, és egyre kevesebbet olyat, amit nem.
  • Integrálás - a social felületek elérhetőségei kerüljenek rá a honlapra, levélaláírásra, névjegyre
Vannak tapasztalatai ezen a téren? Büszke valamelyik felületére? Ossza meg velünk egy hozzászólásban!

2013. szeptember 11., szerda

Social Marketing tipp: Kérdezni!

Az aktivitás a közösségi marketing legfontosabb mérőszáma. A közönség aktivitását kérdésekkel növelhetjük. A kérdésekre válaszok érkeznek, beszélgetések indulnak, "like"-ok keletkeznek, épül a bizalom, és még foglalásokat is kaphatunk.

Miről kérdezzünk?

Kérdezzünk mindig őszintén. Tegyünk fel kérdést a szállodánkhoz kapcsolódó dologról, helyi hírről, vagy egy éppen sokakat foglalkoztató gondolatokról. Fontos, hogy ne mindig közvetlenül a hotelünkhöz kapcsolódjon, mert akkor öncélú reklámmá válik, ami taszítja a megnyilvánulni akarókat.

Miért kérdezzünk?

A kérdés konverzióindító is lehet, azaz később foglalás is érkezhet belőle. Ha például egy közeli eseményről teszünk fel kérdéseket, követőink figyelmét felhívjuk rá, és annak kapcsán fognak nálunk foglalni.

A kérdések, és megválaszolásuk közelebb hozzák az embereket, hiszen egy rendezvényen, grillpartyn is hasonlót teszünk. Kérdezünk, beszélgetéseket kezdeményezünk. Ezért kapcsolat- és bizalomépítő szerepe is van.

A rólunk, és szolgáltatásainkról kialakult képet is megtudhatjuk, ha ügyes kérdéseket teszünk fel. Itt is ügyeljünk arra, hogy minden 5-6. kérdésünk szóljon rólunk, különben önreklámozónak tűnhetünk.

Van kérdése?

2013. augusztus 22., csütörtök

Hogyan adjunk "Ajánlás" dobozt Facebook oldalunkhoz?

Ajánlás (Recommendation) doboz segítségével csillagokkal ellátott ajánlásokat kaphatunk Facebook oldalunkra. Szállodáknál nagyon fontosak az ajánlások, hiszen a vendégek döntését nagyban befolyásolja, mások véleménye.

A doboz viszont nem jelenik meg magától, néhány beállításhoz és adat megadásához köti a rendszer a megjelenését.

Hogyan adjunk "Ajánlás" dobozt Facebook oldalunkhoz?

1. lépés: Kövessük az útvonalat a beállításokhoz. Facebook Oldalon válasszuk a Edit Page » Update Info » “Page Info” pontokat.


2. lépés: Amennyiben szükséges, változtassunk meg az oldalunk típusát, ugyanis csak néhányban (Local Businesses” » “Companies & Organizations) van lehetőségünk az ajánlás doboz megjelenítésére.


3. lépés: Állítsuk be a kategóriát, és a valódi  (térképen megjeleníthető) címünket. Ez a két adatnak szükséges ahhoz, hogy a Facebook megjelenítse a Recommendation dobozt.

4. lépés: Pipáljuk be a “show this map on the page” jelölőnégyzetet.

5. lépés: Nézzük meg oldalunkat, ahol már látszik is a lehetőség.

Ezek után még megkérhetjük követőinket, hírlevélre feliratkozott olvasóinkat, vendégeinket, hogy értékeljék oldalunkat, és ezáltal hotelünket.

Ha tetszett a leírás, próbaként a SzállásMarketing oldalunkra is tegyenek egy véleményt :)
Köszönöm!

2013. augusztus 15., csütörtök

Segítség! Nem működik a Social média!

"Ott vagyok a Facebookon, van honlapom, blogom, mégsem látszik az eredmény. Jó ez egyáltalán valamire?" Hallom, nem először. Az ember hajlamos azt hinni, hogy akkor már jelen van a Social médiában, ha elkészítette a Social média felületeket. Ha a csatornák folyamatos használata ellenére nincs eredmény, akkor valamit rosszul csinálunk.

Egy viszonylag új területről beszélünk, de már tisztán látszanak azok a módszerek és folyamatok, amik működnek, és segítségükkel konkrét eredményeket lehet felmutatni. Kialakultak a szabályok, emberi reakciók, hatékony munkamódszerek. Már szakértőkkel is, lehet konzultálni, vagy együttműködni. Az már nem elég, ha az unokatesó, vagy a recepciós mellékidőkben néha hozzányúl a közösségi erőforrásokhoz. Átgondoltabb megoldásra van szükség.

ROI (megtérülés)!

Bizony, lehet számolni a közösségi felületek megtérülési mutatóit. Ennek tudatában meg lehet viszgálni, milyen stratégiák működnek, és melyikek nem. Itt előnybe kerülhetünk egy szakértővel, de magunk is kitapasztalhatjuk mik a működő módszerek, és mi befolyásolja negatívan a szálláshely hírnevét. Valószínűleg a szakértő és a saját tudás kombinációja a nyerő megoldás.

Célok (Goal)

Itt sem működik másként, mint a honlapon. Célokat kell kijelölni, amit a posztolással, képekkel játékokkal és egyéb aktivizáló eszközökkel el akarunk érni. Mindennek legyen célja és legyen meg a terv, hogyan jut el a rajongó addig. Az utat pontosan meg kell tervezni (és kivitelezni), hogy az egyes megállókat időről időre javítani tudjuk, növelve ezzel az ROI-t.

Stratégia

Amikor célok és eszközök megvannak, ezek összességéből lehet kialakítani egy stratégiát. Ennek hiányában az egész Social média egy megfoghatatlan mítosz lesz, és az események kontrolálatlanul fognak történni körülöttünk.

Tartalom marketing stratégia

Ez a terület a tartalomról szól (szövegek, képek, videók, csevegések). Szomorú ez azért, mert - tapasztalatom szerint - jó tartalmat előállítani kevesen tudnak, és főleg keveseknek van rá kapacitása. Azonban a tartalom fontossága megkérdőjelezhetetlen, így következetesen és folyamatosan kell "legyártani" őket. Ha azt szeretné, hogy működjön a Social marketingje, meg kell találni a megfelelő hangot, naptárban kell ütemezni a feladatokat.

Elemzés

Nem futtatható sikeres marketing kampány mérés nélkül! Meglepő azonban, ennek ellenére milyen kevesen mérnek, és még kevesebben elemzik az adatokat. Elemezni kell a tartalmat, a célok teljesülését, a stratégia működését, stb. Ezek az adatok segítenek egyre hatékonyabbát enni az egyes elemeket és növelni az ROI-t.
 Folyamatos elemzéssel be lehet határolni a közönség igényeit is, így nyújtva nekik egyre jobb élményt. Márpedig ha jól érzik magunkat közösségeinkben, jól nagyobb valószínűséggel foglalnak.

2013. augusztus 6., kedd

Hotel mobil alkalmazás tervezete

2014-re ígérik ezt az alkalmazást, aminek segítségével hotelszobánk elektronikus részeit lehet majd irányítani. Jelenleg vehetjük a lehetőségek tesztelésének is, de a nem is olyan távoli jövőben biztosan egyre több alkalmazást fognak használni a hotelekbe látogató vendégek is.

Mit is lehet elérni ezzel a hotel mobilalkalmazással?
  • Hőmérsékletet szabályozni
  • Vacsorát, vagy reggelit rendelni
  • Híreket olvasni
  • Szállást foglalni
  • TV-t és rádiót irányítani
Lassan már csak a képzelet szab határt, milyen lehetőségeket rejt egy hotel mobilalkalmazás. Már most rengeteg hotel használ telefonos alkalmazást. Itthon tapasztalataim szerint még nem látják a szállodavezetők gyakorlati hasznát, de én már látom az áttörést és az igényt.

Augusztus hónapban kicsit jobban körbejárom a hotelek mobil alkalmazásait. Megnézzük miért jó, és miket tud. Ha valakinek van tapasztalata, vagy véleménye, szívesen vesszük hozzászólásként.

2013. augusztus 5., hétfő

Facebook tartalommenedzsment a gyakorlatban

Véleményem szerint az idei esztendő lesz az, mikor a Turisztikai szektorban tevékenykedő cégek nagytöbbsége már aktívan meg fog jelenni a Facebookon. Soha nem késő valamit elkezdeni, ami fontos, hogy megfelelően tegyük mindezt.

Hasznos tanácsok a minőségi tartalom elkészítéséhez és megjelenítéséhez:


Az első, és véleményem szerint, az egyik legfontosabb pont, a célkitűzés. Sajnos sok esetben látszik a céges Facebook oldalakon, hogy nem igazán van mögötte pontosan meghatározott cél. Legtöbb esetben az látható, hogy egy oldalt beindítanak egy alkalmazással, amivel nagyon sok embert összegyűjtenek és utána gyenge minőségű posztokkal elérik azt, hogy a rajta lévő aktivitás a nullával lesz egyenlő.
Fontos tanács: Ne az óriási létszámra törekedjünk, hanem az aktív közösségi életre!
Ha már van egy kedvelői bázisunk, akkor beszélgessünk velük. Miként tegyük mindezt? Posztoljunk minőségi tartalmakat. Ilyenkor merülnek fel a következő kérdések.

Mi alapján posztoljak?


Sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy nagyon sok oldalon nincs koncepció, előre megírt terv. Valami eszükbe jut az üzemeltetőknek és felteszik. Ez súlyos hiba! Mielőtt a tartalmakat elkezdjük feltölteni, készítsünk tervet. Fontos, hogy maximum egy hétre előre, mert az még koordinálható. Határozzuk meg, hogy miről szóljon az adott hét és lépésről lépésre fektessük le, hogy mi jelenjen meg az oldalon.

Hányszor posztoljak egy nap?

Őszinte leszek, nincs tökéletes séma. Minden oldaltulajdonosnak magának kell ezt kitapasztalnia, mivel a Facebook oldal eredmények csak a folyamatos tesztelésekkel válnak láthatóvá. Vannak olyan oldalak, ahol a napi két bejegyzés tökéletesen működik, máshol a napi négy hozza meg a kellő aktivitást.

Milyen formában jelenítsem meg a posztjaimat?

Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a képes-szöveges tartalom egyre hatékonyabb. A képek szinte vonzzák a tekintet és nagyon gyorsan ráveszik a felhasználót a like-olásra és a megosztásra. Egy gyakorlati tipp azoknak, akik ezt a megjelenési formát használják: ha van rá lehetőség, akkor a szállodai web vagy blogoldal linkjét helyezzék el a szöveges tartalom végén vagy a tartalmon belül. Vannak olyan oldalak (gasztronómia) ahol a videó megjelenítés kap nagyobb hangsúlyt. Mindenkinek magának kell eldönteni, hogy az ő profiljához mi illik leginkább. (A szállodai szektorban a képek kiemelt jelentőségűek.)

Milyen jellegű posztokat jelenítsünk meg?

Az oldalunkon megjeleníteni kívánt posztoknak az esetek nagy többségében a turisztikai tevékenységi kört kell körüljárnia. Mindez nem azt jelenti, hogy a mi cégünkről kell minden hírnek szólnia. Nézzünk egy gyakorlati példát.
Adott egy családias hangulatú szálláshely. Milyen jellegű posztokat érdemes neki feltennie? Termékbemutatás (kép és szöveg), egyszerű utazási tippek (videó tartalom), legújabb programok a környékről (linkek), különböző típusú szállodai szolgáltatások bemutatása (videó, szöveg, kép), és még sorolhatnám.
A lényeg, hogy ezzel a kiterjesztett témakörrel egy szélesebb körű réteget tud elérni, aki potenciális vendége lehet a hotelnek a jövőben.


Így végezetül még szeretnék néhány ötletet adni, hogy miként lehet az oldalunk aktivitását növelni.
  1. Merjetek bátran stratégiai partnereket keresni és egymás oldalának tartalmát megosztani. Pl. étterem – kávét gyártó és forgalmazó cég, szálloda – Magyarország látnivalót bemutató oldal stb.
  2. Érdemes blogot írni és annak a tartalmát megosztani a céges Facebook oldalon.
  3. Érdemes saját Youtube csatornát létrehozni és az arra feltöltött tartalmat megosztani a céges Facebook oldalon.


Cikk szerzője +Albert Kondor


2013. július 29., hétfő

Hány napot várt legutóbb webmesterére?

+Piroska Rákóczi írása
Ha már többször előfordult Önnel, hogy azért nem tudott idejében egy fontos akcióról hírt megjelentetni szállodája honlapján, mert a webmester lassan tett eleget kérésének, akkor ez a cikk Önnek szól.

Könnyen kezelhető CMS rendszer: a legjobb megoldás


A CMS (tartalomkezelő) rendszer a honlap adminisztrációs felülete.  Akkor működik jól, ha a tartalmakat a honlap tulajdonosa tudja fölvinni. Egy jó rendszer kezelését 2-3 nap alatt el lehet sajátítani, és utána bármikor, szinte bármilyen tartalmat meg tud változtatni a honlapján. Olyan szállodai CMS rendszert válasszon, hogy abban a tartalmakat Ön is egyszerűen tudja változtatni.

A Joomla: sokan ezt tartják megfelelőnek


A Joomla egy ingyenes CMS rendszer. Kifejezetten honlap tartalmak szerkesztésére találták ki, de sok kiegészítő, úgynevezett Modult, tartalmazhat. Előnye, hogy ezzel nem csak új tartalmakat tud fölvinni a honlapjára, hanem könnyen megtanulhatja azt is, hogy hogyan lehet új menüpontokat fölvinni. Az a webmester, aki ezzel dolgozik, nem akar „egyeduralmat gyakorolni” a honlapja felett. Hátránya, hogy nem fejleszthető tovább szabadon, nehezebb egyedi fejlesztéseket belevinni. Hátrány még a túl sok elérhető funkció, mert a rengetegben könnyen elveszik a felhasználó.

Az adekvát megoldás: szállodai honlap CMS rendszer

Egy kifejezetten szálláshelyek igényeire szabott tartalomkezelő rendszer ugyan drágább, de stabilan és teljesen lefedi egy apartman, vagy típustól függően, akár egy szálloda igényeit is. Galériával, foglalási rendszerekkel, és ami a legfontosabb, értékesítést támogató rendszerekkel rendelkezik.

A mi csapatunk úgy tapasztalta, hogy bármilyen előre legyártott CMS rendszert is alkalmaz egy szálláshely, mindig akadnak kisebb-nagyobb olyan igényei a szálláshely és annak honlapja tulajdonosának, amelyeket a még oly jó CMS rendszerek sem tudnak kiszolgálni. Ezért alakítunk ki egy kizárólag szállodák honlapjához való CMS rendszert, aminál folyamatos fejlesztésre is van lehetőség.
Előnye, hogy teljesen szállodák igényeihez igazítottuk. Van hátránya is: nincs olyan webes cég, aki más fejlesztését szívesen programozná tovább. Persze ez sem baj, hiszen Ügyfeleink mellett maradunk a fejlesztések során is.

2013. július 22., hétfő

Hogyan válasszon Adwords kampányt megvalósító céget?

+Piroska Rákóczi írása

Szerette volna, ha szállodája jelent volna meg a találatok első oldalán, amikor valaki beírta a Google keresőbe a települése nevét és a szálloda szót? Azt tapasztalta azonban, hogy a nagy, szállásfoglaló gyűjtőoldalak mindig leszorítják a 3-4. oldalra? Ekkor úgy döntött, hogy reklámozni fogja a hotelét a Google-on?

Szerintem, ha így áll a helyzet, Ön okosan döntött. Most már csak abban kell ügyesnek lennie, hogy a megfelelő szakembert válassza a kampánya lebonyolítására. Ehhez adok segítséget.

A tőlem kapott tanácsok nagyon egyszerűek. Tegye föl a leendő partnerének, Google ügynökének, a következő 4 kérdést, és ha megfelelő válaszokat kap, akkor nagy biztonsággal választhatja az adott vállalkozót az Adwords kampánya lebonyolítójának. Íme, a kérdések!

  1. Dolgozott-e már olyan területen levő cégnek, ahol a szolgáltatás szezonális alapon működött?
  2. Mi az eddigi legnagyobb CTR (átkattintási arány), amit kereső hirdetésben elért, és tud-e erről egy képernyő-képet mutatni Önnek?
  3. Milyen óhajai és tervei vannak a landoló oldallal kapcsolatban?
  4. Van-e alacsonyobb árajánlata arra az esetre, ha hirdetések mobilos felhasználók számára jelennek meg?

És hogy milyen válaszok vallanak profi szakemberre, aki korrekt is? Nyilván többfajta ilyen válasz van, több mint, amit itt le tudok írni, de amely válaszokat itt pontokba szedve megadok, azok biztos, hogy jók. Lássuk, akkor pontról pontra.

  1. Ha a válasz igen, akkor meg kell kérni, hogy mondja el, hogy mi volt a hirdetési stratégiája. Volt-e benne valami, amivel el tudta kerülni a versenytárs hirdetők hirdetési időpontjait; vagy épp ellenkezőleg: a többiekkel versenyre kelt, velük futott, de valamilyen ügyes megoldással mégis meg tudta őket előzni, és a hirdetései az első három helyek valamelyikén jelentek meg? Ha az Ön leendő megbízottja ezeket úgy tudja Önnek elmondani, hogy könnyen megérti, és valóban kitűnik belőle a szakmai leleményesség, akkor van miről tárgyalni a továbbiakban.
  2. A CTR, vagy magyarul az átkattintási arány, azt fejezi ki, hogy hány százalékban kattintottak a hirdetésére azok, akik előtt megjelent a hirdetése. Pl. ha egy hirdetés 1 nap 88-szor jelenik meg és 22-en kattintanak rá, akkor az átkattintási arány 25%-os. Nos, ha erre a kérdésre azt mondja a leendő szolgáltató, hogy ez a szám elég változó, akkor valószínűleg őszinte. Ilyenkor érdemes megérdeklődni, hogy ha ez a szám változó, akkor minek a függvényében változik. Ha ezek közül a következő hármat említi, akkor már elég sok tapasztalata lehet. Mi ez a három dolog? A verseny helyzet egy-egy kulcsszó körül; a hirdetésváltozatok tesztelésének sikeressége; valamint az egy-egy kulcsszóra tett licit nagysága. Ha ebből nem is ért mindent (és sajna, ebben a mostani blogposztban nem is tudom kifejteni), akkor kérje meg, hogy ezeket a fogalmakat magyarázza el az Ön leendő partnere. Ha azt mondja, hogy ez egy tanfolyam, lehet, hogy igazat beszél. Ha elkezdi magyarázni, hogy ezt Önnek teljesen felesleges tudnia, akkor kissé udvariatlan. :)
  3. A landoló oldal az az oldala az Ön szállodája honlapjának, amelyre a hirdetésre kattintó érkezik a kattintás után. Ha ezzel kapcsolatban, a szöveget illetően mindenképpen be akar avatkozni a leendő Adwords szolgáltatója, az nagyon jó jel. Sok múlik ugyanis azon, hogy a Google úgy észlelje a hirdetést, hogy aki onnan eljut a hirdető oldalára, az valóban azt kapja, amit a hirdető ígért. Az ilyen hirdetést nevezik relevánsnak.
  4. Ha erre a kérdésre a leendő Adwords szolgáltató visszakérdez, hogy elképzelhető-e elég sok mobilos vendég, akkor vagy meg akarja kerülni a kérdést, vagy alaposan föl akarja mérni a helyzetet. A legjobb, ha ilyenkor őszintén válaszol, ami legtöbb esetben a „nem tudom”. Viszont nem árt, ha ragaszkodik a konkrét válaszhoz is. Ugyanis, ha egy Adwords szakértő nincs tisztában azzal, hogy a mobilos hirdetésekért még sokszor kevesebbet kell fizetni, mint a laptoposokért, akkor nem elég tájékozott.

Ha ezek után Önben még sok nyitott kérdés maradt, bátran tegye föl hozzászólásban, vagy egy nekünk címzett e-mailben. Reagálni fogunk.

2013. július 12., péntek

Linképítés működése a Pingvin 2.0 után

A Google egyre jobb technikákat dolgoz ki a honlapok rangsorolására. Legutóbbi frissítésében a bejövő linkek szabályváltozásai miatt estek hátrébb oldalak a találati listákban, most már a linkek elhelyezésének ideje és gyakorisága is számít.

A linkek természetes alakulásának folyamata az, hogy amikor születik egy tartalom egy (mondjuk szállodai) honlapon, akkor utána akinek tetszik (egy jó program, vagy egy finom recept), megemlíti blogbejegyzésében, illetve más módon (linkelnek rá). Cikkek folyamatosan jelennek meg, hiszen aktualizáljuk a honlapot, így a linkek is folyamatosan érkeznek a honlapra. Ez a folyamat nagyobb rangot, és jobb pozíciót biztosít a weboldalnak.

Ezt a folyamatot szeretné viszontlátni a Google keresője. Egy honlap akkor lesz jó pozícióban a találati listában, ha folyamatosan új tartalmak jelennek meg rajta, és azokra folyamatosan érkeznek külső hivatkozások. Ebben az esetben jó pozíciót foghatunk a keresőben. Amikor viszont abbahagyjuk a linkajánlást, illetve nem frissítjük új tartalmakkal a honlapot, a találati listákon is elkezdünk hátrálni.

A jó helyezés tehát folyamatos munka
Ha jó pozícióban szeretnénk tudni szálláshelyünket bizonyos kulcsszavakra, akkor folyamatosan kell publikálnunk a cikkeket, és folyamatosan kell linkbővítést végezni. Hetente-kéthetente kell cikket publikálni (ami 1-2000 karakteres egyedi(!) tartalom legyen), és ezekre külső linkekkel kell hivatkozni. Érdemes itt megemlíteni a blog létrehozásának létjogosultságát, mert tökéletes környezetet jelent a fent említett folyamatnak.
Az új tartalmaknak pedig egyéb előnyei is vannak: megízesíthetjük velük kommunikációnkat hírlevélben, Facebookon, és a többi kommunikációs csatornán.

2013. július 8., hétfő

Jól dolgozik a webmestere? Ellenőrizheti!


Ön elégedett honlapja minőségével? Igen. Hogyan állapította meg? Sokan dicsérik? Ez esetben lehet, hogy fölösleges továbbolvasnia ezt a bejegyzést. Hacsak…

Hacsak nem merült föl Önben, hogy ez a dicséret a dizájnak szól. Tudjuk, hogy milyen fontos egy szállodai honlap külalakja. De az is fontos, hogy könnyen használható legyen, SEO szempontjából megfelelő számú belső és külső linkjei legyenek, hogy elég gyorsan töltsön be, hogy kiválóan kapcsolódjon hozzá és látogatókat hozzon a Facebook oldala és a többi, és a többi.

Nos, ha az előbb fölsoroltakat ellenőrizni szeretné, akkor próbálja ki a következő, ingyenesen használható honlap tesztelő alkalmazást! Ha ellátogat a következő oldalakra, akkor annyit kell tennie, hogy beüti egy üres ablakba szállodája honlapjának a címét és néhány másodperc múlva kap a honlapról egy részletes jelentést.

Íme, az eszközök URL-je.

Prosign elemzés (Magyarul) - Látják honlapját a keresőrobotok? Gátolja valami a jó pozíciót a keresőkben? Használ fölösleges alkalmazásokat? Hiányzik valami fontos beállítás?

Websiteoptimization.com - Technikailag vizsgálja a honlapokat a betöltődési időn át, a képek méretéig vizsgálja az oldalt.
Nibbler - Több szempontból vizsgálja meg a honlapot, mint a kód minősége, bejövő linkek száma, Social marketing használat.

Mi is kipróbáltuk a QRKódMarketing oldalra mindkettőt. Az egyik eredményről készítettünk egy képernyőképet. Amint látszik, több gratulációt is kaptunk az értékelő alkalmazástól. Hogy mi ennek a szállodai vonatkozása. Csupán annyi, hogy ez az oldal egy érdekes szolgáltatást kínál szállodáknak is a QR Kód területén.

Reméljük, kedvet kapott honlapja teszteléséhez. Az eredményt pedig megbeszélheti webmesterével. Sok sikert!

2013. július 3., szerda

Hogyan használjuk ki a Facebook hirdetés legnagyobb előnyét?

Bejegyzés szerzője: Rákóczi Piroska  

A Facebook hirdetések legnagyobb erőssége, hogy meg tudjuk adni a rendszernek, hogy pontosan milyen paraméterekkel (életkor, érdeklődési kör, lakhely, szakma stb.) rendelkező emberek láthassák a hirdetéseket.

Vannak azonban olyan lehetőségek a célozott reklámozásnál, melyek első olvasatra nem fedik föl a bennük rejlő hatalmas lehetőségeket. Nehéz rájönni igazi értékükre, de mi segítünk kihasználni azokat.

Két célzási eszköz ilyen. Az egyik az „Érdeklődési kör” (Interest)  a másik a „Kapcsolatok” (Connections). Mit tudunk ezekkel elérni?

Az „Érdeklődési kör” esetében a FB nem csak az egyes fölhasználók által megadott hobbikat veszi figyelembe, hanem számon tartja azt is, hogy mi volt a felhasználó előző munkahelye, milyen szakmai tapasztalatai vannak, melyek az általa kedvelt oldalakat és hogy milyen csoportok tagja.  Így, egy hasonló témát kedvelő réteget is el tudunk érni.

A másik igen hasznos célzási lehetőség a „Kapcsolatok” nevet viseli. Ennek a kritériumnak a megadásával lényegében arra van lehetőségünk, hogy hol a már meglévő rajongóinkhoz, hol a leendő rajongóinkhoz szóljunk.

2013. június 20., csütörtök

Stílusos vidéki szállodák

Mindig is tetszett a kezdeményezés, mert tanúskodik az összefogásról, a közösségi média erejéről, és arról, hogy a kisebb szállások összefogása mennyire hatékony tud lenni. Ami a legjobban megnyerő számomra, az a stílusuk: kedves, családias, barátságos, minőségi.

Olcsón, de hatékonyan jelen lenni


Kissebb szálláshelyek figyelem! Nem kell feltétlenül méregdrága honlap, hogy megjelenjünk az interneten. Egy ingyenes blogmotorral is lehet jó oldalt üzemeltetni, ahogyan a stílusos Vidéki Szállodák is csinálja: http://stilusosszallodak.blogspot.hu/ A Google ingyenes blogmotorját használják, ami a célra tökéletesen megfelel. (Annyi meglátásom van, hogy érdemes lenne saját domainnévre tenni az oldalt, ami nem nagy költség, viszont később, ha fejlődik a blog, megmarad az elérhetőség, még ha saját fejlesztésű honlap kerül is a helyére. Ezt a blogot is a Google motorja üzemelteti, de saját domainnév alatt.)

A Facebook remek táptalaj a hasonló kezdeményezéseknek. Rengeteg szó volt már a platformról. Esetükben a személyességet, a szálláshelyekkel való kapcsolatot fejezi ki, és teszi valóssággá. Történetek, remek fotók, látogatói megjegyzések kerülnek itt napvilágra, ami mind a márkaismertséget erősítik. Érdemes követni oldalukat.

A stílus

Amikor végignézzük a blogot és a Facebook oldalukat, azonnal átjön a cél: "Stílusos, magyarországi szállodák, melyek családi kézben üzemelnek, vidéken találhatóak, vendég- és gasztronómiabarátok." Jó látni a sok rendezett szálláshelyet, és olvasni a vidéki életről, apró kedvességekről szóló cikkeket. A fotók is magukért beszélnek, látszik, hogy a tagok figyelnek a megjelenésre, ami érthető, hiszen a vendégszerzésben döntő jelentőségűek.

Nemes cél, külső támogatás

Annyira személyes és jó az üzenet, hogy a Bloggereknek kedve támad írni a Stílusos Vidéki Szállodákról. Így vagyok én is most vele, és volt az "Otthon, édes" blog tulajdonosa is, amikor az árvíz utáni helyreállításról írt. Ez az a természetes folyamat, ami az interneten zajlik: ha valami igényes, és jó, az terjedni fog. Ebben az esetben vendégeket szerezve.

Sok sikert kívánok!

2013. június 10., hétfő

Megfelelő eszköz-e egy szállodának a remarketing?

+Piroska Rákóczi írása

Egyértelműen igen. Sok olyan eset van, amikor egy hotelnek érdemes remarketing Adwords hirdetésre is pénzt költenie. De mi a remarketing? A már honlapunkon járt látogatóinkat tudjuk reklámainkkal megcélozni, azaz ha egyszer honlapunkra vonzottuk az érdeklődőt, akkor újra és újra üzenetekkel láthatjuk el.

Általános értelmét biztosan Ön is ismeri: újból eladni valakinek valamit, amit egyszer már eladtunk, vagy költöttünk arra, hogy honlapunkra látogató érkezzen, és nem szeretnénk, hogy elvesszen.Ilyen eset például a gyógyfürdők mellé épült hotelek, horgászkempingek, vadászokat ellátó fogadók, búcsújáróhelyek moteljei és a nagy nyári fesztiválok látogatói által fölkeresett szállások.

Mi is a Remarketing?


A remarketing keretében, ha egy-egy Google hirdetéseket futtató oldalon valaki egy szálláshelyet reklámozó oldal reklámjára kattint és eljut a szálláshely oldalára, akkor annak a valakinek a böngészőjébe egy ún. sütit helyez a Google, és ha ismét olyan helyen böngészik az illető, ahová a Google hirdetést rakhat, akkor a Google újból földobja a korábban már választott, az adott szálláshelyről szóló hirdetést.

Miért jó a Remarketing egy szálláshelynek?

Azért, mert ez a rendszer alkalmazkodik a szállásfoglalók szokásaihoz. Mennyiben?
A legtöbb internetes szállásfoglalást keresgélés előzi meg. Az is gyakori, hogy egy leendő vendég 5-6 szálláshely honlapját is megnézi, mire végre dönt az egyik mellett. Így egy többször szeme elé kerülő hirdetés, több esélyt ad a hirdetőnek, hogy végül az ő szálláshelyét válassza a vendég.

Lát fantáziát egy ilyen reklámkampányban? Van már tapasztalata? Ossza meg velünk véleményét hozzászólásban.

2013. május 6., hétfő

Kár volt ránk hallgatnia! Hallgasson meg bennünket!

Az Ön szállodája fönt van valamelyik szálláshelyeket értékelő portálon? Esetleg többön is? Hallgatott valakinek a tanácsára, aki azt mondta, hogy kötelező fönt lenniük, mondjuk a frommers.com portálon? Gyorsan föl is került a hotelje rá. Ha ezt mi tanácsoltuk volna, akkor azt mondanám, hogy bocsánat. Kár volt ránk hallgatnia korábban! Szerencsére ilyet mi nem tanácsoltunk. Most viszont arra kérem, hogy hallgasson meg bennünket! Rövidek leszünk. 5 kérdést teszünk föl Önnek, s ha legalább háromra igen a válasz, akkor érdemes velünk beszélnie.
  1. Igazából már nem tudja pontosan követni, hogy melyik hoteleket értékelő portálon található értékelés az Ön szálláshelyéről?
  2. Az elmúlt 2 hétben egyetlen vendéget sem kért meg a recepciósa, hogy értékelje valamelyik portálon a hotelt?
  3. Eddig még egyetlen egyszer sem ült neki a marketingesük, hogy összegyűjtse és kiértékelje az értékelő portálokon szereplő bejegyzéseket?
  4. Eddig még egyszer sem nézte meg, hogy versenytársairól ki mit írt az értékelő portálokon?
  5. Eddig soha, semmilyen marketing vagy PR felületen nem idézett az Ön szállodájáról szóló pozitív értékelésekből?
Ha kevesebb, mint 3 igent válaszolt a fönti kérdésekre, akkor Önöknél valószínűleg tudatosan folyik a munka a marketingnek ezen a területén is. Ha legalább 3 igent hozott az Ön számára a kérdéssor, akkor itt az ideje, hogy az online marketingnek erre a területére egy rövid tervet készítsen, és igyekezzen azt végre is hajtani. Ehhez mi segítséget adunk! Beszéljen velünk! Ajánlatot teszünk arra, hogy hogyan vihetne rendszert és teremthetne rendet a szállodákat értékelő oldalakon. Hívjon, írjon, szóljon hozzá! Jelentkezését érdeklődéssel várjuk!


+Tamás Anders élménye:
Nemrég felhívott egy étterem tisztázni egy Google+ értékelésemet. Az igazgató volt, aki megkérdezte mi volt a probléma, melyik pincérrel volt probléma, mi tetszett és mi nem. Hatására kicsit visszavettem az értékelés negatívumaiból, mert láttam a törődést. Aki tehát foglalkozik az online megjelenéseivel, annak megadatik a lehetőség, hogy megváltoztassa a visszajelzéseket, pozitívabb irányba tolja a megítélést. Amire hatással lehetünk, arra legyünk is!

2013. április 26., péntek

Mire jó a „Rólunk” rovat egy szálloda honlapján?



+Piroska Rákóczi  írása

A legtöbb magyar szálloda honlapján nincs „Rólunk” menüpont. Miért? Ez a szokás alakult ki. De ez nem jelenti azt, hogy ez a szokás egyben helyes is. Miért? Mert egy jól kialakított „Rólunk” menüpont vendégeket vonzhat. Ezeket a vendégvonzó tulajdonságokat sorolom most föl.
  • Több kutatás bizonyítja, hogy azok a honlapok, amelyeken emberi arcok is vannak, ugyanabban a kategóriában, sikeresebbek mint azok, amelyeken nincsenek emberi arcok. A csapat tagjainak portréit érdemes föltenni a „Rólunk” menüpontba.
  • A vendégek közül többen szeretik, ha nem csak azt látják egy szállodáról, hogy mi, hanem azt is látják, hogy KI fogja őket fogadni. Ez növeli a vendégek bizalmát a szálloda iránt.
  • Nagy átlagban igaz, hogy a honlapok olvasói az első 4 menüpont között, amit megnéznek egy oldalról, megnézik a „Rólunk” menüpontot is. Ha van egy szállodának ilyen menüpontja, akkor jó érzést válthat ki a honlap böngészőiből, akik vendégekké válhatnak.
  • Ha a „Rólunk” rovatban olvashatnak is egy-egy mondatot a szállodai csapat munkatársaitól, akkor az az igényük is teljesül, hogy nem egy honlappal, hanem valódi emberekkel kommunikálnak. Bizonyított tény ugyanis, hogy az emberek emberekkel szeretnek üzletet kötni, nem pedig automatákkal.
Összefoglalóan tehát elmondhatjuk, hogy a „Rólunk” menüpont kihagyása azért rossz szokás, mert nem alkalmazkodik a leendő vendégek honlap használati szokásaihoz. Ha sikerült meggyőznünk erről, kérem, írja meg egy kommentben! Ha nem győztük meg, kérem, írja meg, hogy miért!

2013. március 29., péntek

Ibis iPhone alkalmazása

Érdekes kezdeményezés, érdekes marketing megközelítés, ezért megosztom. Látszik, hogy a mobil világ mennyire kezd előtérbe kerülni. Legyünk résen!

Az Ibis szállodamárka egy szórakoztató iPhone alkalmazással bővítette kommunikációs eszköztárát. Az alkalmazás az ibis Sleep Art nevet kapta. Ez egy olyan ébresztőóra alkalmazás, mely reggelre "lefesti" felhasználója álmait. A mobil szenzorait használva rögzíti és elemzi az alvó ember éjszakai mozgásait, és ezek alapján valós időben készít egyedi színes ábrát. Reggel az alkotás folyamatát percről percre vissza lehet nézni, az elkészült ábrák összehasonlíthatóak, megoszthatóak.

Az alkalmazás az egyik legelső szórakoztató app, melyet egy szállodamárka fejlesztett, ugyanakkor az ibis-nél már bír előzményekkel. Az ibis tavaly egy robotot épített, mely 80 érzékelővel figyelte az alvó személy rezdüléseit (mozgását, légzését stb) és ecsettel, vászonra festett ezek alapján. A robotot csak néhány nagyvárosban próbálhatták ki a szerencsések, ezért az ibis úgy döntött, hogy kiterjeszti az élményt. Így hát mindenki számára elérhető már az ingyenes Sleep Art app.

Az app-pal az ibis arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy az alvás akár élmény is lehet, ha a megfelelő körülmények rendelkezésre állnak. Ez az üzenet az alkalmazással kicsit elvontabb értelmet kap, de az ibis a való életben is nagyon sok energiát fektetett abba, hogy szállodáiban valóban így legyen. Több hónapig fejlesztette fekhelykoncepcióját, aminek eredményeképp világszerte az összes szállodájában kicserélte az ágyait (és azok minden kellékét). Magyarországon ez több mint 1000 ágyat érintett.

Az iPhone app egyébként elég sikeres, már túl van a 100 ezer letöltésen, az életmód kategóriában már a második helyezett. Ha szeretné kipróbálni, innen lehet letölteni.

Egy videót róla itt nézhet:

2013. február 12., kedd

Mit posztoljunk Facebook-on?

bejegyzés szerzője +Piroska Rákóczi
 

Sok szálláshely marketingese tudja, hogy nagyon fontos szálláshelyének jelen lenni a Facebookon is, ezért nagy energiákat fektet be a céges FB oldal létrehozásába. Megrendel mellé egy like gyűjtő kampányt is. És utána? Utána következik a mindennapi kérdés: Akkor most mit posztoljunk a Facebookon?

Föl tudunk tenni 10 + 3 olyan kérdést, amelyekre ha egy szállodai marketinges válaszol, kis gondolkozás után, már tudja is, hogy naponként mit posztoljon. Íme, az 10 + 3 nyerő kérdés:

  1. Mi a leginkább népszerűsítendő a kínálatunkban?
  2. Melyik a legnépszerűbb szolgáltatásunk?
  3. Ki volt az elmúlt hét sztárvendége? (Pl egy tévés celeb, egy író stb.)
  4. 10 km-es körzetben mi volt/ mi lesz a legnagyobb kulturális/ sport/ gasztronómiai esemény?
  5. Van-e olyan dolgozónk, aki valamilyen különleges eredményt ért el?
  6. Fejlesztettünk-e valamit valamelyik szolgáltatásunkon?
  7. Van-e valamilyen új étel az étlapunkon?
  8. Tettünk-e valamilyen társadalmilag fontos, jótékonysági lépést?
  9. Van-e értelme valamilyen FB-on játszható versenyt (pl. rajzverseny gyerekeknek) meghirdetni?
  10. Írt-e rólunk valaki az online vagy offline médiában az előző héten?

Hogy ezt eddig maguktól is tudják? Lehet, de sosem árt ezt egy listába is foglalni. Mi pedig ígértünk még 3 kérdést. Nos, ha a következő 3 kérdést kombinálja az előző 10-zel, akkor nem csak érdekességet, újságíró nyelven fogalmazva, egy kis színest tud adni vendégeinek, hanem üzleti céljait is jobban fogja szolgálni Facebookos tevékenykedése.

  1. Ebben a szezonban mit kell fejlesztenünk marketing tevékenységünkön?
  2. Miben vagyunk jobbak, mint a konkurenciánk?
  3. Mit gondolnak rólunk vendégeink, és mit szeretnénk, hogy potenciális vendégeink gondoljanak rólunk?

Ha e harmadik kérdésre jó választ tud adni, utána érdemes megnézni az összes többit. Önnek eddig a föntiek közül mi vált be legjobban? Várom értékes hozzászólását!

2013. február 7., csütörtök

Eljött a közösségi élet ideje

Az online jövő egyértelműen a közösségi terekben van. És most nem csak a Facebookról beszélek. Az eddig csak keresőmarketingről szóló blogokban, magazinokban is megjelentek a Social siteokról szóló írások, és a közösség találati listákra gyakorolt hatásukról. Ha akarjuk, ha nem, ezeken a felületeken is népszerűsíteni kell magunkat. Nézzük meg, mik lesznek ezek a felületek.

Pinterest

A turisták az Ön honlapján is megnézik a galériát, mielőtt kiválasztják szálláshelyüket. Képek megosztása az utazók kedvenc időtöltése. Utazás előtt körbenéznek, utána meg mindenkinek meg akarják mutatni hol voltak. A Pinterest is közösségi oldal, és rohamosan fejlődik. Itt megjelenni egy hotelnek azt jelenti, hogy fotóit többen fogják nézegetni, megosztani egymás között.

Blog

Tapasztalatom szerint itthon a szállodák nem látják a lehetőséget a blogolásban. Ez idén meg fog változni (erről én is igyekszem gondoskodni). A Social marketinghez/jelenéthez ugyanis tartalom kell, amit egy blog biztosíthat számunkra. A blog tartalmát felhasználhatom keresőoptimalizáláshoz, hírlevelem érdekesebbé tételéhez, Facebook, G+ oldalaim kiegészítéseként. Nagy ellenérv a szálláshelyek részéről, hogy nincs kapacitás a szövegek megírására. Viszont ezt a feladatot ki is lehet szervezni, és annyi pozitív hozadéka van, hogy valóban érdemes átgondolni, és egy stratégia középpontjába állítani.

Facebook

Kár is lenne róla beszélni... Ha nem lenne annyi újítás rajta. Az új keresője (Graph Search), amiről manapság annyit hallani a turisztikai szakmát is érdekeltté teszi, hogy egyre nagyobb figyelmet fordítson saját Facebook közösségére. A keresőben ugyanis valószínűleg az fog előlrébb kerülni, akinek több "rajongója" lesz, és akiről többen beszélnek. Ellenérv sokszor, hogy nincs rá kapacitás, vagy nem ismerik eléggé. Én se mindig szeretem használni, de tudok rá stratégiát.

G+

A Google-ben bízhatunk annyira, hogy felnő a közösségi feladatokhoz. Rengeteg alkalmazása, és páratlan keresője segítségével folyamatosan meghatározó szereplője lesz egy szálláshely forgalmának. A találati listáját már régóta az emberi viselkedés is alakítja. Tudta például, hogy a honlapon töltött idő is számít a találati listában elfoglalt helyének meghatározásakor? Hátránya, hogy tipikusan nem értik a működését, ami nem is csoda: több száz szolgáltatást kínál a Google, és a kereső rangsorolása is hétről hétre változik. Egy biztos. A tartalom minősége, és az online felületek felhasználóbarátsága döntő jelentőségű.

Sok az oldal, kevés az idő

Ez igaz. A szállodák így is erőforrás gondokkal kűzdenek, más sem hiányzik, mint egész nap a gép előtt ülni, és trécselni a vendégekkel...
2013-ban azonban ki fog derülni (de legalábbis közelebb kerülünk hozzá), hogy melyik csatornákat érdemes használni. Sok média kihullik majd, mások megerősödnek.
Eszközökben is bővelkedünk, hogy egy felületről kezelhessük a különböző megjelenéseket, de ami a legfontosabb: egy szakember által összeállított stratégia meg fogja könnyíteni a mindennapi együttélést a Social marketing világával.

2013. január 23., szerda

Google Analytics statisztika használata az eredmények javítására

Ugye használja a Google Analytics statisztikai eszközt? Ugye legalább hetente elemzi az eredményeit? Remélem, mert megfigyelheti vele honnan jönnek a foglalások, vagy éppen miért nem foglal valaki. Mérheti és javíthatja kampányai eredményességét, optimalizálhatja honlapját, jobb eredményeket érhet el vele a keresők találati listáján. Nem tudok érvet mondani, hogy ne használja.

Még az aktív felhasználók között is a legtöbben nem használják ki a benne rejlő lehetőségek zömét, ezért most mutatok néhány példát, hogyan lehet többet kihozni ebből a valóban nélkülözhetetlen eszközből. (Az eszközt angolul használom, és javaslom mindenkinek, mert szakmaisága miatt valahogy jobban fekszik, és a legtöbb cikk is angolul születik a témában.)

Vizsgáljuk meg az órákat

Amikor átváltunk napiról óránkénti nézetre, megfigyelhetjük, a nap melyik szakaszában nézik meg honlapunkat. Látszanak tendenciák? Példámban 11 és este 8 órák a csúcspontok. Érdemes ezekben az időpontokban például hírlevelet kiküldeni, mert akkor érdeklődnek a témám iránt a legtöbben, viszont nem érdemes ezekben az órákban karbantartást végeznem, hiszen akkor megzavarom látogatóimat.

Advanced Segments

Különböző csoportok összehasonlítására van lehetőségünk. Összevethetjük például a mobil eszközökről érkező felhasználók foglalási hajlandóságát a nem mobil eszközökről érkezettekével, vagy az organikus találati listákról érkezőket a fizetett hirdetések teljesítményével. És ami a szállások szempontjából igen fontos: különböző partnerek honlapjairól érkező látogatók foglalási értékeire deríthetünk fényt. Kérdés innentől, hol hirdessünk?

Mobil felhasználók

Már csak érdekesség kedvéért is jó megnézni a mobil felhasználók viselkedését. Több időt töltenek a honlapon? Többet foglalnak? Milyen tartalmakra kíváncsiak? Ha kimagaslóak az eredményeik, akkor mindenképp nézzük át honlapunkat mobil eszközökön is, sőt, a honlap mobil verziójának elkészítésén is érdemes elgondolkozni.

Intelligence Events

Érdemes beállítani értesítéseket különböző eseményekről. Ha egy honlapról megnő, vagy csökken a forgalom, ha nagyon sok kilépés történik, vagy bármilyen adat, ami nagyban befolyásolja hotelünk életét drasztikusan megváltozik, az eszköz jelzi azt nekünk, az IntelligenceEvents segítségével minderről e-mailes értesítést kapunk.

Konverziók

Gyakorlatilag kötelező beállítani a konverziókat, azaz egy-egy cél elérését. Ilyen lehet a telefonszám megnézése, a foglalás, vagy egy levél elküldése. Ennek segítségével van módunk mérni az eredményességet. A konverziók elemzésekor leválogatjuk a rosszul teljesítő hirdetéseinket, vagy megtudjuk milyen kulcsszóra lenne jobb előrébb kerülni a keresőben.

Custom report

Saját magunk állíthatunk össze statisztikákat. Néha kényelmetlen ide-oda ugrálni az Analytics használata közben. Amikor magunk állítjuk össze a statisztikai felületet, egyszerre láthatjuk át egy fontos adat elemeit. Például megvizsgálhatjuk, hogy magasabb értékben foglalnak e azok, akik átnézték a szállodánkról készült fotókat, vagy csomagokat. Ilyen adatok birtokában át tudjuk alakítani a honlap felépítését, hogy a fotók, vagy az ajánlatok szem előtt legyenek. Nagyszerű lehetőség nem?

Kideríteni, honnan jönnek a látogatók: forgalmi források

1 Más honlapokról. Sokan jönnek? Kevesen? Fizetek valahol, mégsem jönnek? Rengeteg választ kapunk, és megint a költések optimalizálásához juthatunk.
2. Keresés. Milyen szavakra találnak meg? Azokra milyen pozícióban vagyok? A válaszok megadják mit kell tennem, esetleg elgondolkoztatnak egy fizetett hirdetés létrehozásán, módosításán.


A statisztikák figyelését ügynökségre is bízhatjuk, de mindenképp tisztában kell lennünk az alapokkal, hogy kézben tarthassuk az irányítást, mi is lássunk valamit az adatok halmazából. Minél nagyobb a látogatottság, annál több adatból csemegézhetünk, annál nagyobb szükség elehet arra, hogy valaki elmagyarázza a működését, vagy beállítsa az Analytics-et. Ebben mi is tudunk segíteni, keressen bátran!

2013. január 16., szerda

Mire számíthat szállásunk 2013-ban?

Az online világ fejlődik. 2012-ben egy év alatt akkora változás történt, hogy az Online Marketinges szakma is csak kapkodta a fejét (Google találati lista változások, a tartalom felérétkelődése, Social média felemelkedése). 2013-ban ezek megerősödnek, és a folyamat felgyorsul. Aki lemarad, kimarad...

Elektronikus kereskedelem

Az online ügyintézés és vásárlás növekedni fog. Egyre többen vásárolnak online, nézik meg hova fognak utazni, foglalnak, és ehhez a szállodáknak is idomulniuk kell. A kezdetleges honlapok kiszorulnak, legalább az online árajánlatkérésre gondolniuk kell a kicsiknek, és interaktívabb megoldásokra, aktívabb jelenlétre a nagyoknak. Amennyiben a szálloda nem ad erre lehetőséget, az TOA rendszerek megteszik helyettük.

Facebook egyre jobb üzleti megoldásai

Közeleg a prémium üzleti oldal megjelenése a Facebook háza táján. Több statisztikai adat, legaktívabb követők és hozzászólók lesznek majd láthatók. Több automatizmus és lehetőség kínálkozik majd. A tartalom felértékelődésével a Facebooknak is több szerep jut akár szeretnénk, akár nem: be kell építenünk a kommunikációs csatornáink közé, és tartalmunk, üzeneteink kommunikálására kell használnunk.

Google+ megkerülhetetlen

Személy szerint vártam már, és eddig is így gondoltam. A Google+ oldalt nem úgy kell majd használni, mint a Facebook megjelenést (bár ugyanúgy posztolhatunk). Itt a Google felületein történő "hivatalos" megjelenésünket felügyelhetjük, javíthatjuk hirdetéseink eredményességén, és nem utolsó sorban pozíciónkat a Google találati listáin. Úgy látom, hogy a találati listákat egyre jobban befolyásolja az emberek viselkedése, annál nagyobb szerepet kap a Google+ szolgáltatása is. (Androidos a telefonja? Akkor Önnek is van G+ fiókja!)

Instagram, Pinterest és a fotók

A turisztikai szakmában nélkülözhetetlenek a jó fényképek! Ezeknek a fotós social csatornáknak így számunkra kiemelt jelentősége van. Aki utazik, mindig megnézi a képeket, hogy tudja mi vár rá, akinek pedig a kezében van a 8megapixeles okos telefonja, fotóz is, és azonnal közzétesz, és véleményt is ír róla. A mobil trendek folytatódnak, és Magyarországra is betörnek a képmegosztó oldalak. Figyeljen, mert 2013-ban a vélemények már képek formájában is terjednek hoteljéről!

Hirdetés kötelező

Rossz hír, de lassan megszűnik az internet ingyenes mivolta. Aki nem költ online megjelenésére (akár napi energia formájában), az ki fog esni a látókörből. A trendek egyértelműen mutatják, hogy egy jó honlap jobban teljesít, a jó tartalom több látogatót hoz. Ezek pedig pénzbe kerülnek. A Google és a Facebook is (érthetően) abba az irányba halad, hogy egyre inkább megéri, sőt lassan kötelező fizetnie annak, aki jelentős eredményeket akar elérni. Szerencsére az interneten elköltött pénz és energia eredményessége mérhető, így a megtérülő megoldásokba tudunk fektetni, ami sokkal eredményesebb, mint más hirdetési platformok, de a trend egyértelmű...

Tartalom, tartalom, tartalom...

Már 2012-ben is felértékelődött a honlap tartalma. A tartalom, amit miatt előrébb kerülünk a Google-ben, a tartalom amit megoszthatunk a social csatornákon, és igen, a tartalom, amiért érdemes visszatérnie a látogatóinknak. Készítsünk tehát írásokat, hogy feldobjuk hírlevelünket, Facebook oldalunkat, egyéniséget adjunk szálláshelyünknek, és ne csak száraz hírleveleket küldjünk, ne csak ajánlatokkal legyen tele a Facebook oldalunk. Fogok erről még írni 2013-ban is!

Van ötlete mi változik még, mire érdemes odafigyelni? Írja meg hozzászólásban!

2013. január 11., péntek

Nőni fog 2013-ban az előfoglalás nélkül megszálló vendégek száma?

bejegyzés szerzője +Piroska Rákóczi
 

2013-ban nőni fog az érkezés előtt rövid idővel előfoglaló hotelvendégek száma. Miért? És biztos ez? És hol? A nagyvilágban, összességében? Vagy Magyarországon?

Nos, a fenti a kérdésekre bárki megadhatja a választ, aki belegondol, hogy mit jelent az, hogy 2012-ben, világszerte drasztikusan növekedett az okostelefonok és a tabletek eladásainak száma. Egyre több ember teheti meg, hogy egy napon útnak indul egy nagyvárosba és a vonaton előveszi mobilját és elkezd abban a városban szállást keresni, ahová indult. Ha talál egy megfelelő helyet, ahol megszállhat, rögtön föl is hívhatja a szállásadót és szobát foglalhat. Hogy ez a magyar belföldi turizmusban mennyire lesz jellemző 2013-ban , azt nem tudom. Abban azonban biztos vagyok, hogy a legfejlettebb, leggazdagabb országokban az ilyen típusú foglalások száma megnő. S, ha ez szokássá válik, akkor erre hazánk hoteljeinek és moteljeinek tulajdonosai is jól teszik, ha fölkészülnek.

Hogyan?

Három lépésben
  1. Létre kell hozni a szállodának egy mobilbarát (Responsive) oldalt is.
  2. Érdemes mobilra is hirdetnie a Google keresőjében
  3. Folyamatosan mérni kell a hirdetés eredményességét és változtatni, javítani a mobilos hirdetés minden változtatható részét.


Ha ezeknek a feladatoknak az elvégzését nehéznek találja, bátran forduljon hozzánk, segítünk. Ha pedig azon töri a fejét, hogy jó-jó, de ezt a lehetőséget inkább csak a „last minute” ajánlatainál használná, akkor várja meg következő bejegyzésünket, melyben ötletet adunk ahhoz, hogy mi a legegyszerűbb módja annak, hogy ezt megtegye.

Van tapasztalata? Írja meg saját véleményét egy hozzászólás formájában. Akár arról is, milyen újdonságok várhatók a szobafoglalásban 2013-ban. Értékes véleményét előre is köszönjük!

Értékelés