2016. november 5., szombat

Google Cégem szolgáltatás használata a turizmusban

Az internetezők 41%-a használja a Google térképet. Vállalkozásokat, szállásokat, látnivalókat keresnek rajta. Cégként általában automatikusan megjelenünk, de minél nagyobb befolyásunk van a felületre, annál több hasznot jelent számunkra.

Előfordult, hogy a Google térképen rossz adatok jelentek meg? Esetleg valaki kritikát fogalmazott meg és nem tudtunk reagálni rá?

A Google Cégem szolgáltatás segít rendbe tenni a megjelenést, statisztikai adatokat gyűjthetünk felületeinkről, és még jobb pozícióba is hozhatjuk vele vállalkozásunkat, illetve szállásunkat a különböző keresési listákon.

Google Cégem regisztráció

A céges regisztráció nem minden esetben egyszerű, de biztosítja, hogy a felkerült szállások és egyéb vállalkozások valóban ott legyenek, ahol keressük őket.
A regisztráció során ugyanis a rendszer ellenőrzi a megadott adatok helyességét:
  • Címünkre képeslapot küld visszaigazoló kóddal
  • Weboldalunk címét kód beillesztéssel kell igazolnunk
  • Telefonszámunkon felhív egy visszaigazoló kóddal
A Google cégem regisztrációs felülete itt található. Belépve új vállalkozás felvitelekor először rá kell keresnünk cégünk nevére, hogy nincs e már benne a rendszerben. Ha megtaláljuk, akkor az adatok visszaigazolásához ugrunk, ha nem, akkor az utasításoknak megfelelően kell haladnunk.

A térképről is elkezdhetjük a regisztrációt, ekkor a vállalkozásunknál látható "A vállalkozás igénylése" gombbot kell megnyomnunk. Ezután kezdődik meg a regisztrációs folyamat.

Mi az a Google Cégem szolgáltatás?

A Google térkép előnyeiről szállások számára cikkem mindent felsorol, hogy miért jó megjelenni ezen a térképes felületen. A Google Cégem szolgáltatás segítségével ezt a megjelenést tudjuk irányítani. A szolgáltatás előnyeit két főbb területre különítettem:

  1. Google megjelenésünket vehetjük saját kézbe
  2. Saját Google felületeinket gyűjthetjük egy helyre

A térképen a szolgáltatásba történő regisztráció nélkül is felkerülhetünk, hiszen a Google különböző adatgyűjtésekkel maga is megjelenít vállalkozásokat. Sőt a legtöbb fent lévő cég ilyen, és tulajdonosa (tudta) nélkül készülnek róla fotók, vélemények. Viszont, amikor cégként regisztráljuk magunkat, a következő előnyöket kapjuk:

1. Google térkép saját kezelésben

Miután megszerezzük a hozzáférésünket a térképhez, a felületen megadhatjuk és módosíthatjuk saját adatainkat (Név, telefon, kategória, weboldal stb.), valamint azonnal jelzést kapunk, ha valaki információinkon szeretne módosítani - mondjuk a nyitvatartási időnkön. Azon kívül, hogy kontroll alatt tarthatjuk megjelenésünket, mi szabhatjuk meg, milyen adatokkal jelenünk meg a Google keresési és térképes listáján.

Fontos megemlíteni, az értékeléseket is. A térképen is kaphatunk értékeléseket csillagok és leírás formájában. Ezeket ugyan törölni nem tudjuk, de a Google Cégem felületén válaszokat adhatunk rájuk. (Lejjebb bővebben...)

2. Saját webes felületek egy helyen

A Google céges rendszerében több eszközt köthetünk rendszerbe: keresőben lévő megjelenésünket, térképes felületet, G+, Analytics, Youtube. Azért hasznos, mert így webes jelenlétünket tudjuk egy felületen áttekinteni. Ami talán még fontosabb, hogy a Google is egyben tudja látni ezeket a csatornáinkat, így az értékeik is összeadódnak.

Miért jó ez nekünk? Ha például YouTube oldalunk témája jól működik (népszerű), és a többi felületünk is hasonló témájú, az oda érkező pozitív reagálások is beleszámítanak például a térképes pozíciónkba. Összes felületünk egymást erősíti! A jól működő felületek így támogatják egymást.

Értékelések szerepe

Az értékeléseknek is nagy szerep jut a térkép felületén. A jó értékelések hatására jobb pozícióba kerülünk a találati listákon, így látogatókat szerzünk, akikből több vendégünk lehet. Az értékelések így már a lokális keresőoptimalizálás témakörébe is esnek.

A Google céges szolgáltatása teszi lehetővé, hogy reagálhassunk is a vendégek gondolataira, így nagyobb beleszólást kapunk felületeink alakulásába.

Ha tetszik a cikk, mi is örülünk minden pozitív értékelésnek, ezen a linken azonnal megteheti.  :)

Céges statisztika

A Google My Business szolgáltatás kellő mennyiségű statisztikával is ellát minket. Megmutatja:
  • Hányan láttak minket a térképen, vagy a keresőben
  • Hányan terveztek útvonalat hozzánk
  • Hányan hívtak fel, vagy nézték meg weboldalunkat
  • Fotóink megjelenítésének számát

Ezeknek a számoknak a segítségével kiértékelhetjük kampányaink hatékonyságát, lokális keresőoptimalizálás eredményeinket, illetve lépéseket tehetünk, ha nem vagyunk megelégedve a látottakkal.

Összegzés

A Google Cégem szolgáltatás nem csak a térkép kiegészítője, hanem sokkal összetettebb szolgáltatás, ahol a Google eszközein lévő megjelenésünket tudjuk kialakítani, felügyelni és optimalizálni. Használatával rengeteg új látogatót és érdeklődőt juttathat el a kapcsolatfelvétel fázisába.

A témát fél éven át kutattuk, és tapasztalatainkat szolgáltatásaink közé is beültettük. Biztatom, hogy egyedül is vágjon neki a rendbetételnek, de ha elakadna, mi örömmel segítségére leszünk!

A témában végzett kutatásunkról Kondor Albert kollégám is írt egy felvezető cikket, amit szintén érdemes elolvasni.











2016. október 19., szerda

5 tipp közösségi média marketinghez szállásoknak

Többen kérdezték mostanában, mik azok a legfontosabb tanácsok, amiket közösségi médiával kapcsolatban mindenképp ajánlok. Összeszedtem öt olyan alap tippet, amit minden szállásnak megalapozza a közösségi média jelenlétét.

1. Saját médiabirodalom

Első és legfontosabb, hogy online megjelenésünkre, mint saját médiabirodalomra gondoljunk. Honlapunk, Facebook, Instagram (ez a mienk), Twitter csatornáink közösen dolgoznak vendégeinkért, és kiegészítik egymást. Építsük fel ezeket a felületeket és szerezzünk mindegyiken követőket, azaz hallgatóságot.
Ezzel a saját médiabirodalommal fogunk tudni ugyanis egyre több embert megszólítani, és egyre több vendéget szerezni szállásunk számára.

2. Naptár

Rengeteg felület, még több teendő... Ez jellemzi manapság az online világot. Ezek rendezésére szükség lesz egy naptárra, amiben tervezzük és követjük megjelenéseinket, kampányainkat. Használatával mindig be tudjuk tartani hosszútávú stratégiánkat, mert legalább egy hónapra előre láthatjuk főbb feladatainkat, és a közösségi marketinget támogatandó tartalmainkat ütemezni tudjuk.

Megkönnyítjük segítségével a napi munkánkat! Nem azon kell ugyanis rágódnunk, hogy mit posztoljunk, koncentrálhatunk arra, milyen posztokkal értünk el jobb teljesítményt, így időt spórolhatunk arra, hogy a teljesítményünket javíthassuk a múlt eredményeit kutatva.

3. Tartalom újrahasznosítása

Nem kell mindig új tartalmat készítenünk, hanem használhatjuk régebbi képeink, cikkeink feldolgozott változatát. Például az előző évi Adventi blogbejegyzések újra megosztásra kerülhetnek, készíthetünk összefoglalót a tavalyi fotókból, vagy kicsit átdolgozva videó formátumban is közzétehetjük őket.

Tartalmainkat különböző platformokon is felhasználhatjuk. Egy képet a Facebookon és az Instagramon is közzé tehetünk. Érdemes kicsit változtatni a méreten, illetve nem minden platform tűri meg a szöveges feliratokat fotókon, így egy kis szerkesztésre is szükség van.

4. Szállodai személyzet bevonása

Nem minden helyen működik, de hasznos dolog, ha a szállás személyzetét is bevonjuk a médiabirodalmunk tartalomgenerálásába. Minimum annyira, hogy képek készülhessenek róluk is, hiszen így lehet a szálláson lévő pezsgő életet a legjobban bemutatni. Márpedig ez fogja igazán vonzani a vendégeket!

A szakács készíthet Instagram képeket, de kedvenc receptjéről blogbejegyzést is írhatunk együttműködésével. A bárban lévő életről a felszolgálók tudnak hiteles képet adni: a nap italát, vagy a hét legjobb buliját is ki lehet posztolni. Nagy segítség, amikor ebben a "játékban" a személyzet is benne van. Nem is gondolnánk, mennyi közösségi specialista dolgozik nálunk, csak pár fogást kell nekik megtanítani!

5. Videós tartalmak a szállásról

A videóknál kevés jobban teljesítő tartalom létezik manapság. Elkészítésük kicsit nehezebb, de számtalan eszköz létezik, amik segítségével villámgyorsan és magunkat le nem égető felvételek készíthetőek. Képekből összerakott videók, pár másodperces loopok, illetve videóvágó eszközökkel akár telefonon is megfelelő tartalmak gyárthatók.

Érdemes tesztelni, egy videó mennyivel több megosztást, megtekintést és likeot kap a képeknél. Arról már nem is beszélve, hogy a Google keresőben is jobb pozíciót kapnak.



Van még apró tipp bőven, de jelenleg elég, ha erre az ötre koncentrálunk egy kis ideig. Kíváncsi vagyok, hogy használatuk segített e, így ha van pozitív, vagy negatív tapasztalat, örömmel várom megjegyzés formájában a bejegyzés alatt, vagy akár Facebook oldalunkon.












2016. szeptember 27., kedd

Pinterest táblák, amiket egy szállásnak használni kellene

Pinterest közösségi médiát minden szállásnak használni kellene, hiszen fontos látogatói forrássá lépett elő. A képeket az utazók inspirációként, kutatásként és nyaralásuk megtervezéséhez használják, így amikor jelen vagyunk a Pinterest felületén, megadjuk a lehetőséget, hogy minket válasszanak.
Azt mutatom meg most, hogy milyen táblákat érdemes létrehoznia egy szállásnak, hogy látogatóit kiszolgálja.


A Pinteresten a felhasználók rendezett, témákat jól használó, informatív oldalakat szeretik. Olyanokat, amiken el lehet igazodni, és ezeken kattintanak szívesebben. Ezért az elvárt eredményhez nem elég, ha csak létrehozunk egy Pinteres profilt, feltöltünk rá pár képet a szobákról és várjuk, hogy a látogatók elmentsék és kövessék a rajtuk lévő linkeket. Néhány érdekes táblával és érdeklődés felkeltésével viszont rengeteg látogatót, érdeklődőt, majd vendéget szerezhetünk.

Ha a SzállásMarketing Pinterest profilját nézzük, ott is több, a szállásokat érdeklő képcsoportot készítettünk, hogy Ön is eligazodhasson. Önnek viszont az utazásukat tervezőket kell megszólítania. Plusz információkat adhat számukra. Követi a profilunkat?

Összeszedtem néhány Pinterest táblát, amit egy hotelnek vagy apartmannak is használnia kellene, hogy megnyerje magának az érdeklődőket. Profilján hozza létre ezeket, és újabb követőket szerezhet!

1. Város, vagy desztináció

Mutassuk meg az érdeklődőknek, milyen környezete van a szállásnak. Ne csak a hotelről legyen fotó, hanem a város nevezetességeiről, látványosságairól, eseményeiről. Be kell mutatni, milyenek a helyi ételek, italok és emberek, hogy kedvet kapjon a követő és érdeklődőből vendég lehessen.

2. Étel a hotelben

Az étel témakör az egyik legfelkapottabb a Pinteresten, így ne felejtkezzünk meg egy ilyen témájú táblát készíteni. Osszunk meg képeket a nálunk elérhető ételekről, és ne felejtsünk el linket tenni a kép mellé, ami a honlapunk gasztronómiával foglalkozó részére mutat.
Ne felejtsünk el a kép mellé leírást is adni, mert ez és egy jó cím teszi megtalálhatóvá a közösségi média keresőjében, így több látogatót és követőt szerezhet nem csak a hotel, hanem étel témában is.

3. Esküvő a szálláson

A Pinteresten az étel mellett az esküvő témakör is népszerűbb az utazásnál, ezért ne felejtsük ki! A korábbi lagzik fotóit egy táblára gyűjtve sok látogatónak szerezhetünk kedvet, hogy nálunk ünnepelje életük legfontosabb mozzanatát.
De nem csak az esküvői képek kerülhetnek erre a táblára. Más események, ünnepségek képeit is ide rendezhetjük.

4. A vendég stílusa szerint

Külön táblákat érdemes létrehozni az "üzleti utazók", "családosok" vagy a "luxus" témakörében, hogy a megfelelő célcsoportokkal is direkt kommunikáljunk. Családosoknak például bemutathatjuk a szállás gyermekbarát részeit, programjait, de a városban fellelhető családos lehetőségekre is rámutathatunk. Az üzleti utazóknak a pihenő- vagy a munkaállomás helyéről tehetünk fel fotókat.
Egy ilyen szegmenseknek szóló célzással tökéletes meggyőződést alakíthatunk ki a célcsoportban, hogy a hotelünk vagy apartmanunk tökéletesen passzol igényeikhez.

5. Wellness

A fürdő nem maradhat ki a tábláink közül! A gyönyörű fotók elengedhetetlenek, de a legtöbbet pinnelt képek azok közül kerülnek ki, ahol a szolgáltatásokat éppen használják, és láthatóan élvezik is annak előnyeit. Készítsünk tehát képeket a csúszdánál, masszázs közben, illetve az animációs foglalkozásokon. A linkekről se felejtkezzünk meg, vigyük a látogatót rögötön a foglalásra, vagy a szolgáltatások bővebb leírásához.

6. Vendégek fotói

Fotókat a vendégek is készítenek, és mi lenne meggyőzőbb, mint maguktól a "rajongóktól" érkező látásmód. Osszuk meg a Facebookról, Instagramról érkező képeket és győzzünk meg velük másokat is, hogy érdemes a mi szállásunkat választani.
Fontos: Ne feledjünk engedélyt kérni a képek szerzőitől!

7. Idézetek - vélemények

Gyönyörű fotó és egy hatásos idézet. Ki ne olvasná el ezeket az üzeneteket? A Pinteresten nagyon népszerűek a képet és szöveget tartalmazó ábrák, érdemes saját gyűjteményt alkalmazni rájuk. Ide helyezhetjük vendégeink véleményeit is, hogy mások véleménye is igazolja: jó itt megszállni.

8. Utazási tippek

Néhány extra információ, kis helyi titkok, akár a környékkel foglalkozó oldalak, blogokról történő megosztás is belefér ebbe a táblába. Egy apartman előnye lehet például a nagyokkal szemben, ha a hely specialistájának kiáltja ki magát, és kis trükköket mutat meg vendégeinek.
Egy infografika is hatásos lehet, mondjuk arról, hogyan pakoljunk össze utazásra, vagy hogyan maximalizálhatjuk az utazás örömét.

Néhány példa szállások Pinterest oldalára:






2016. szeptember 22., csütörtök

Turisztikai Marketing konferencia beszámoló

Nagyon kíváncsian indultam el a Turisztikai marketing konferenciára, ugyanis érdekes előadások sorát hallgathatták meg a résztvevők. A részletes program a Turizmus Online oldalain található. Aki lemaradt róla, annak néhány gondolatot feljegyeztem.

1. Előadás:
Csak győzzük a kihívásokat! - Hagyományos és újszerű turisztikai marketing, kihívások, a turisztikai szakma válaszai - friss kutatási eredmények


Kiss Kornélia, a BCE Turisztikai Központ vezetője egy felmérés eredményét mutatta be számunkra. A kutatás célja volt, hogy milyen eszközöket vesznek igénybe a turisztikai szereplők,  mit hoz a jövő és milyen eszközöket használnak a turisztikai szereplők.

Megdöbbentő, hogy a rádióhoz (38 év) és a tévéhez (13 év) képest milyen gyorsan éri el egy digitális eszköz az 50 millió felhasználót. Ehhez az internetnek 4 évre, a Facebooknak 3,5 évre, míg az Angry Birdsnek 0,09 évre volt csupán szüksége. Fontos tehát, hogy az újkori trendeket figyelemmel kövessük, hiszen a gyors változásokra reagálnunk kell.

Nagyon fontos a turizmus számára az utazási döntés ismerete is, hogy megfelelően alakíthassuk ki turisztikai marketing folyamatainkat. Ezt a folyamatot Kiss Kornélia a  inspiráció, információgyűjtés, utazási döntés, az utazás, majd a visszacsatolás fázisaival írta le. Ez a döntési folyamat valószínűleg változatlan marad, ellentétben az eszközökkel.

Pár fontos kihívást ismerhettünk meg, amik a mai eszközökre hatással van:

  • Fogyasztói magatartás megváltozott
  • Külföldi események, háborúk is megváltoztatták az utazási szokásokat
  • Az internet gyors fejlődése egyre nagyobb hatással van
  • Versenytársak tevékenysége kiemelkedő fontosságú, hiszen minket is könnyebb kutatni, feltérképezni és mi is jobban elemezhetjük konkurenseinket. Gyorsan jöhetnek olyan konkurenciák, akik eddig nem voltak, így már „távolabbról“ is tudnak minket pozíciónkban megingatni.

Pár érdekes eredmény a turisztikai kutatásból:

  • A szállások marketing tervezésének alapja sorrendben: 1. az ingyenesen hozzáférhető külső adatok, kutatási eredmények, 2. Menedzsment és munkatársak véleménye, 3. menedzsment saját véleménye, 4. saját kutatások eredményei, 5. adatok, kutatási eredmények vásárlása
  • Kommunikációs csatornaként a szereplők a következő csatornákat használják leginkább (legnépszerűbb elöl): Saját honlap, saját kiadvány/prospektus/térkép, hírlevél/dm, rendezvény
  • A jövőben ezekre a csatornákra kívánják helyezni a hangsúlyt : saját honlap, web2-es megoldások
  • A kommunikációs csatornák 51%-át az internet teszi ki, ezt követi 17%-al a DM, majd a sajtó 16%-al. A többi 17%-on osztozik a televízió, outdoor, ambient és a mozi.
  • Az elkövetkezendő néhány évben a szolgáltatók a közösségi média reklámmegoldásaira kívánnak koncentrálni

2. előadás:
Tizenhétezer foglalás óránként - Digitális átalakulás a turizmusban 


Lakatos Tibor, a MITO tanácsadójának előadása jól kapcsolódott az előző témához, hiszen a digitális átalakulásról és trendekről hallhattunk tőle érdekes gondolatokat.

  • 17.000 online foglalás történik a világon óránként
  • A felhasználók átmennek az Álmodozás, tervezés, foglalás, utazás, megosztás folyamaton (hasonlóképp előző előadásban elmondottakhoz.)
  • Ez a foglalás átalakult: Telefon megöli az információs pontokat a városban  (van ellenszer: interaktív pultokkal odahívhatóak az emberek)
  • Foglalás máshogy történik: akár telefonon chatelés közben
  • Nagyon nő az utazások online értékesítésének aránya
  • Az online oldalak befolyásoló tényezője egyre nagyobb, azaz a vélemény is online fogalmazódik meg
  • Egy utazó döntési folyamatára is ránézhettünk. "Amy" tervezés során 419 digitális momentumot élt át, mindennek 90%-át mobilon
  • Facebook Moment alkalmazás: rendezi fotóinkat utazás után, és felajánlja a megosztásukat a megfelelő embereknek
  • Kis kutatás, főleg IT szakemberek körében. Náluk a 81% maga szervezi utazását és csupán 1% teszi ezt utazási irodákon keresztül

3. Előadás: Élmény, design, város

Remete Tibor, a Super Channel ügyvezetőjének előadása már egy város turizmusáról szólt.

  • Városnak élménycsomagot kell adnia, mert ezzel lehet kiemelkedni a tömegből.
  • Nem mindegy: képeslap turizmust folytatunk (kötelező dolgokat nézik meg, kipipálható módon) vagy élmény turizmus (élményeket adunk).
  • Felhasználóbarátság: Turisztikai UX, élménytervezés design thinking
  • Mit visz haza egy turista: fizikai dolgokat (hogy állunk ezzel itthon: paprika? hungarikumhatározó!), digitális dolgokat (fontos az mi jelenik meg egy városról )
  • Kapcsolódjon a márkához nevezetesség, esemény, ikonikus városnegyed, amit meg lehet említeni, amiről beszélnek a turisták. Nagy városnak persze több karaktere van, ezeket kellene felhozni.
  • Konklúzió: össze kell fogni, okosan kell tervezni, meg kell érteni, mit szeretnek a turisták, mi érdekli őket.


Kerekasztal beszélgetések - Budapest brand, kulturális turizmus


A konferencia második felében kerekasztal-beszélgetéseket hallhattunk a Budapest brandről és a kulturális turizmusról. Az előadásokon olyan sok minden hangzott el, hogy több bejegyzés sem lenne rá elég, így azok főbb gondolatait szedtem össze.
  • A városlakók érezzék jól magukat, utána jöhetnek a turisták, és jönni is fognak. Kontrollálatlan népszerűség az elfajulhat, rossz vége van és élhetetlen várost eredményezhet. (pl.: Barcelona)
  • Nem kerületeket/adminisztratív néz egy turista, tehát nem 24 városrészt néz, így közös koncepció kell
  • Budapesti sztori mátrix hiányzik.  Nincsenek történetek. Elengedtünk 10 évet. Főváros akarata nélkül nem fog menni
  • Kutatásokon és felméréseken kell alapuljon a Budapest brand. Tudni kell, mit gondolunk mi magunkról, mit akarunk és összehozni a realitást a célokkal. Veszély, ha a trendekre felülünk, mert ha valamire építünk és az a forrás megszűnik, akkor megint csak baj van.
  • Másfélszer ennyi turistát is elbírna a város, hiszen Prágában több turista van, de itt 5x annyi látnivaló és kapacitás is elbírná
  • Önazonosság a legfontosabb! Nem kell minden turistát megnyerni, csak azokat, akiket az önazonosság megtartása mellett lehet, hogy a város élhető maradjon.
  • Építészet nagyon színvonalas, van mire építeni, van múlt, de lehet újdonságokat is készíteni. Például a Szimpla, ami egy újítás volt, szembement mindennek, mára ikonikus szimbólum.
  • Brandépítés az közösségépítés is. Márkát megismerjük a használójáról is, tehát nem mindegy milyen minőségű turistákkal "dolgozunk"
  • Vidéken élők megszólítása fontos lenne. Sokan utaznak fel rokonokhoz, róluk se adat, se koncepció nincsen. Jó példa lehet Párizs, ahol az a szokás, hogy vidékről fellátogatók múzeumokba mindenképp ellátogatnak. 
  • Egy-egy termék kiemelése is megoldás lehet. Bécsben a Sacher, Münchenben a BMV múzeum és a sport. 
  • Rövid üzeneteket kell küldeni a világba.
  • Mi a márkázás lényege? Az, hogy elváljon egy cég vagy város a kevésbé márkaépítő szolgáltatásoktól, melyek sokkal alacsonyabb minőséget adnak
  • Városmárkázás nem egy statikus dolog, hanem organikus



Természetesen még rengeteg gondolat és szakmai érv hanngzott el, ezekről szóló cikkeket hamarosan itt linkkel megjelentetem.





2016. szeptember 20., kedd

Google térkép alapjai szállások számára

A lokalitás egy szállás számára a legfontosabb, így a Google Maps egy nélkülözhetetlen eszköz, ahol minden szállásnak meg kell jelennie, és meg is jelenik, akár szeretne, akár nem. Az elmúlt hónapokban kutatást végeztünk a Google térképen, milyen hasznot hoz egy szállásnak. Döbbenetes eredményeket kaptunk a térkép hasznosságáról.
Az előző bejegyzésben bemutattam a lokális keresőoptimalizálás alapjait, most pedig nézzük át a Google térkép alapjait, és az okokat, amiért meg kell jelenni rajta.

Mi az a Google térkép?

2005 körül útjára indított Google Maps sok fejlődésen esett át, és mára az egyik legkeresettebb felület a weben. A lényege, hogy a vállalkozásokat, látnivalókat a térképen kereshetjük meg, és tudhatunk meg róluk bővebb információkat (fotók, vélemények, telefonszám, útvonaltervezés, foglalás, stb.).

A térképnek volt olyan korszaka is, amikor hoteleket külön kereshettünk rajta (régebbi írásom erről szól), de ez a szolgáltatás sajnos megszűnt. Mára a felhasználó minden helyhez köthető vállalkozást, szállást megtalál miközben utazik, vagy útját tervezi, és a térképen keresztül még foglalni is tud! 

A térkép tehát egy sokat használt eszköz, aminek segítségével szállásokat, cégeket, látnivalókat keresnek az emberek. Mindent, ami a helyhez kötött. Ez a tulajdonsága teszi nélkülözhetetlenné egy szállás és a turizmus számára is.

Miért jó a Google térkép szállások számára?

Nézzünk néhány tényt felsorolásszerűen:
  • Az internetezők 41%-a használja a Google térképet, és ez a szám részben meg is adja a választ, miért érdemes a térképre kerülni. 
  • A másik ok a látogatottságnövelésen kívül, hogy a lokális keresésekkor használják a látogatók, így az utazáshoz szorosan köthető alkalmakkor kerülhetünk vendégeink látóterébe.
  • Megismerhetik a szállásunkat, azaz minden olyan információval elláthatjuk a látogatót, amitől vendéggé válhat.

Jelenlét ingyen?


Alacsony marketingbüdzsével rendelkező apartmanok, kisebb szálláshelyek is használhatják a térkép lehetőségeit, hiszen az adatok feltöltése és a megjelenés ingyenes. Más kérdés, hogy a jobb pozícióért telítettebb piacon már meg kell küzdeni. Mindezt vagy helyi keresőoptimalizálással vagy szponzorált hirdetésekkel tehetjük meg.

Olyan ez, mint a keresőoptimalizálás. Az alapokat magunk is elvégezhetjük, de a hatékonyabb jelenlét kialakításért jobb, ha szakértőhöz fordulunk. Én is rendelkezem Google megbízható fotós minősítéssel, és az optimalizálásban is tudok segíteni.

Milyen információk jelennek meg?


Tipp:
Írja be a Google keresőbe, vagy a térképre szállásának a nevét! Milyen találat jelenik meg? Milyen fotók vannak a szállásról? És ami még érdekes: milyen értékelések olvashatóak?

Felhasználók által, portálokról automatikusan gyűjtött, vagy általunk a Google Cégem rendszerén keresztül feltöltött adatok jelennek meg rólunk. Mindezek három helyen, a Maps-en, G+ oldalunkon vagy a keresési találatok mellett a nevünkre (a képen jobb oldalt) jelennek meg.
  • Cím
  • Nyitva tartás
  • Kategória
  • Fotók (saját és vendégek)
  • Virtuális séta (Google Street View)
  • Bemutatkozó szöveg
  • Értékelések (válaszolhatunk is rájuk, erről bővebben következő cikkemben)
  • Weboldalunk
  • Telefonszámunk (azonnal hívható)
  • Útvonalterv

Google Street View

Az Utcaképen 360 fokos virtuális túrán járhatunk be utcákat, városokat, illetve akár már épületek belsejébe is ellátogathatunk. Mindenki találkozott már ezzel a nézettel, de szállások számára kiemelt fontossággal bír.
Az alapból megjelent információk kiegészítéseként jeleníthetünk meg szállásunkról virtuális sétát. Ez olyan bizalmat kelt, és olyan reálisan mutatja meg a szálláshelyet, ami miatt egy felmérés szerint a túrát megtekintők kétszer akkora kedvvel foglalnak.

Érdemes tehát a Google térkép ezen lehetőségét is kihasználni! (Mi is vállaljuk elkészítését) Itt látható egy példa rá:






Látható, hogy milyen hasznos a Google térkép egy szállás számára, legyen az nagyobb hotel, vagy panzió és egyéb egység. Van lehetőség ezeknek a megjelenéseknek a kezelésére is, azaz szerkeszthetjük is a szállásunk adatait. Az eszköz a Google cégem, de ennek bemutatását következő bejegyzésemre hagyom.

Ha tetszett a cikk, örömmel veszek egy pozitív értékelést a térkép felületén, amit itt azonnal el is tud végezni.
Köszönöm :)



2016. szeptember 16., péntek

Turisztikai marketing konferencia 2016

Hagyományos formák, digitális trendek, kihívások és megoldások, Budapest turizmusa témákkal kerül megrendezésre a Turisztikai Marketing Konferencia a Benczúr Hotelben szeptember 22.-én. Az érdekes témák miatt nem tudom kihagyni, egy kis kedvcsinálót szeretnék adni.


A Turisztikai konferencia témái:

A turisztikai marketing hagyományos formáinak bemutatásával kezdődik a nap, amivel megalapozták az érdeklődésemet, mert mindig csak az újdonságokról olvasok, jó lesz a hagyományos alapokat felidézni, valamint biztos lesznek számomra újdonsággal bíró módszerek is.

Érdekesnek ígérkezik a "Tizenhétezer foglalás óránként - Digitális átalakulás a turizmusban 
Hogyan tervezi meg az utazást a mai turista?
" című előadás is, hiszen ezt a témát én is előszeretettel kutatom. Úgy gondolom, abból kell kiindulnunk, hogyan foglal egy vendég. Ha ezt ismerjük, akkor erre kell építeni a marketingünket. Biztosan végigjegyzetelem majd!


A "kihívások és megoldások a turisztikai marketing területén" című előadás megadja a válaszokat mikre kell figyelnünk, mik a nehézségek és mikre kell figyelnünk.

A Élmény - design -város című, és a Fesztiválturizmus előadások is érdekes témát adnak. Egyrészt a városi élményekről, másrészt a fesztivál-nagyhatalommá válásról szólnak.

Ebédszünet után is kerekasztal-beszélgetés keretén belül lesz szó Budapest erősségeiről és kitörési lehetőségekről turisztikai marketing szempontból. A szakemberek  több területről érkezve biztosan sok érdekes szempontból világítják meg a témát.


A részletes program, és a jelentkezés ezen a linken lehetséges. A konferencián találkozunk!


Program


9.00 - 9.30 Regisztráció
9.30 - 9.40 Köszöntő
Bán Teodóra, BFTK ügyvezető és Szántó Zoltán, Turizmus Trend főszerkesztő
9. 40 - 10.00 Csak győzzük a kihívásokat! - Hagyományos és újszerű turisztikai marketing, kihívások, a turisztikai szakma válaszai
Az előadás fókuszában annak vizsgálata áll, hogy  az elkövetkező években a különböző marketingeszközök, illetve -csatornák előtt milyen jövő áll. 

előadó: Jászberényi Melinda, Budapesti Corvinus Egyetem docens
             Kiss Kornélia, Budapesti Corvinus Egyetem Turisztikai Központ vezető 

10.00 - 10.20 Tizenhétezer foglalás óránként - Digitális átalakulás a turizmusban 
Hogyan tervezi meg az utazást a mai turista?
előadó: Lakatos Tibor, MITO tanácsadó


10.20 - 10.40 Élmény - design - városelőadó: Remete Tibor, Super Channel ügyvezető
10.40 - 10.50 Fesztiválturizmus 
Magyarország fesztivál-nagyhatalommá nőtte ki magát,de még nem tartozunk az élmezőnybe. A Fesztiválturizmus című könyv azért született, hogy Magyarország a régió turisztikai központjává váljon pár éven belül.
Jászberényi Melinda, Budapesti Corvinus Egyetem docens 

10.50 - 11.15 Kávészünet
11.15 - 12.15 A Budapest brand nemzetközi megítélése
kerekasztal-beszélgetés: Bagi László, újságíró, várostörténész
Puczkó László, egyetemi tanár, kutató
Zsidai Roy, Zsidai Group 
Moderátor: Vereckei András, Turizmus Trend főmunkatárs 

12.15 - 13.15 Kulturális turizmus és kommunikációkerekasztal-beszélgetés:
Bán Teodóra, BFTK ügyvezető
Dr. Farbaky Péter, Budapesti Történeti Múzeum Főigazgató
Káel Csaba, Müpa vezérigazgató

Ókovács Szilveszter, Operaház főigazgató 

Moderátor: Szigeti Péter, Professional Publishing Hungary tartalomfejlesztési vezető

13.15 - 14.00 Ebédszünet
14.00 - 15.00 Budapest erősségei és kitörési lehetőségei turisztikai marketing szempontbólkerekasztal-beszélgetés:  
Drégely Ágnes, MUISZ alelnök, Tour East Tour ügyvezető igazgató  
Dudás Ildikó, Hotel Corvinus Kempinski pr-menedzser 
Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége ügyvezetésének tagjaKovács Tamás, Budapest Tuk Tuk ügyvezető
Vass Anita, Mellow Mood Hotels marketing és kommunikációs igazgató 
Moderátor: Szántó Zoltán, Turizmus Trend főszerkesztő


Szakmai partner:
BFTK


Kapcsolat: Tóth Veronika e:  tothv@ttrend.hu  t: 1 430 4544




2016. szeptember 8., csütörtök

Lokális SEO: helyi keresőoptimalizálás szállásoknak

A lokális keresőoptimalizálás akkor hasznos szállásunknak, mikor az emberek egy város közelében keresnek. Egy jól optimalizált szálláshely előkellő helyen jelenik meg a szállások közötti lokális találati listában, az elhanyagolt megjelenés viszont hátrasorolást, illetve láthatatlanságot jelent. Amelyik szálláshely nem figyel, potenciális érdeklődőket veszít. Mai bejegyzésemben a helyi keresőoptimalizálás alapjait mutatom be.

Mi az a lokális keresőoptimalizálás?

A Google keresések 30%-a lokális tulajdonságokkal bír, ami hatalmas szám. Azt jelenti, hogy a keresésnél meghatározó elem a keresett tárgy helye (pl.: takarítás Pécsen, bankautomata Győr, honlapkészítés Budapest, stb.). Lokális keresésnél tehát a keresett szolgáltatáson kívül a helyszín is számít. Nem csoda, hogy több szolgáltatás is  létezik ahol a lokális elhelyezkedés alapján kereshetünk. Ilyen a Google térkép, de a Booking.com oldal is.

Helyi keresőoptimalizálás során a különböző felületeken hozzuk előrébb - jelen esetben  szálláshelyünket - a találati listákon, így szerzünk több foglalást, érdeklődést.

Miért jelenjen meg a szállás lokális keresésnél?

Helyi keresést útközben, vagy út tervezésekor végeznek az emberek. Mindkettő kapcsolódik az utazáshoz, tehát potenciálisan akkor jelenik meg szállásunk, amikor valaki a környékre utazik, ahol a legtöbbször meg is kell szállnia, így megfelelő technikával az utazást tervező látóterébe kerülhetünk. Az ok tehát érthető: szállást lokális kereséssel találunk, és foglalunk.

Ma már ismertek azok a honlapok, felületek, ahol érdemes megjelenni, így bejáratott technikák vannak a helyi keresések közötti előretörésre is. Később ezekről is írok bővebben, de most nézzük meg, hol jelenhetünk meg.

Hol jelenhetünk meg?

Két elsődleges eszköz a Google találati listája és a Google térkép, amikről még későbbi cikkekben bővebben ejtek szót. De ezek mellett lokális találatok jelennek meg GPS eszközökön, szállásközvetítő oldalakon (Bookin, TripAdisor, Szállás.hu, stb.), szakmai katalógusokban, és a helyi érdekeltségű hír- illetve blog oldalakon is, ahol a környék a téma.

Itt mindenképp érdemes megjelenni, amikor helyi érdeklődésű embereket célzunk:
  • Google találati oldalain
  • Google és más térképeken
  • GPS eszközökön
  • Helyi katalógusokban
  • Lokális célcsoportot megcélzó honlapokon

Lokális SEO tippek: Hogyan lehet jobb pozícióban megjelenni?

Nem sokban tér el a módszer a hagyományos keresőoptimalizálástól, azaz minél többen beszélnek rólunk, említenek meg minket, annál jobb esélyel kerülünk előrébb. Mutatok néhány területet, amin érdemes elindulni:
  • Próbáljunk meg bekerülni helyi hírportálokra
  • A címet, nevet, telefonszámot használjuk minden megjelenésnél
  • Még az OTA oldalak is segítenek a lokális helyzetünk erősítésében
  • Saját felületeinken is jelenjen meg a cím
  • Saját tartalmaink is használják a város/régió nevét, írjunk ezekkel cikkeket
  • Vélemények gyűjtésével is jobb pozícióba kerülhetünk
Az Google Térkép értékelései is számítanak pozíciónk számításakor. Ha tetszett a cikk, örömmel veszek egy pozitív értékelést a térkép felületén, amit itt azonnal el is tud végezni. Köszönöm :)

Néhány kombinációs példa helyi keresésekre:

  • Hotel Pécs központjában
  • Pécs legszebb szállása
  • Szállás Pécs környékén
  • Olcsó szállás Pécsen
  • pécsi látnivalók

A téma következő cikke itt olvasható: Google térkép alapjai szállások számára


A témáról hamarosan Workshopot is szervezünk, aminek a részleteit itt tudja megtekinteni.


Hamarosan megjelenik következő cikem is a témában, érdemes követni minket hírlevélben.


2016. április 6., szerda

Google Alert használata szállodai marketingben

Szállodai online marketing arról is szól, hogy figyeljük a környezetünkben történő eseményeket és azt is, ha rólunk esik szó valahol. Minderre tökéletes eszköz lehet a Google Alerts eszköz. Ennek működését mutatom be.

Mire használható a Google Alerts?

Kit ne érdekelne, mit beszélnek róla? Melyik szállás ne szeretne elsőként értesülni a környék történéseiről? A Google Alerts-ben bizonyos kulcsszavakat figyelhetünk meg, amik megjelenéséről értesítést kapunk e-mail fiókunkba.

Az interneten beszélnek rólunk, ha akarjuk, ha nem. Például ennek a figyelésére is szolgál az eszköz, azaz ha szállásunk nevét állítjuk be, értesítést kapunk, ha valahol megemlítik azt.
Ugyanígy figyelhetjük konkurenseinket, a környék nevezetességeit, eseményeit is. Ha a szomszéd hotelt szeretnénk szemmel tartani, azt is megtehetjük, csak az ő kulcsszavaira kell figyelmeztetéseket beállítanunk.

Ha eseményeken, vagy környékbeli látnivalókon is rajta tarthatjuk a szemünket, elsők között reagálhatunk a velük kapcsolatos történésekre. Ha például van egy múzeum a környéken, akkor az ott zajló kiállításokról megjelenő híreket követhetjük nyomon. Ha egy rendezvény hoz sok vendéget, az ahhoz kapcsolódó történések lehetnek érdekesek számunkra.


Hogyan használjuk?

A Google Alerts felületére lépve egy egyszerű keresőablakot láthatunk, oda kell beírni a kívánt szót, amit meg szeretnénk figyelni. Így állítsuk be a jelentést:
  1. Vegyük példának a "pécsi vásár" kifejezést, írjuk be a keresőmezőbe.
  2. Állítsuk be az értesítés gyakoriságát (kulcsszófüggő, de néha elég egy héten egy összefoglalót kérni, a saját nevünkre viszont jó gyorsabban reagálni, ott használhatjuk a napi értesítést)
  3. Forrás, nyelv és régió beállítása szűkíti a területet, amiről információt gyűjtünk, így mondjuk az amerikai említéseket nem kapjuk meg.
  4. Értesítési cím megadása, ahova kérjük a jelentést
Ebben az esetben mindig értesítést fogunk kapni, amikor egy cikkben, vagy hírben megjelenik a kívánt kulcsszó.

Mi köze a szállodai marketinghez?

Miközben marketing tevékenységet folytatunk, reagálnunk kell a környezet történéseire. Egyrészt a környék eseményeit kell ismernünk, hiszen azokról írva, bejegyzéseket közzétéve nagyobb figyelmet kaphatunk, ami több látogatót és foglalást eredményez. Másrészt a hozzánk kapcsolódó történésekre reagálhatunk, ha a szállodánkról, vagy apartmanunkról írnak véleményt.

Érdemes pár kifejezést beállítani, majd ezeket idővel finomhangolni (szűkíteni, bővíteni).


2016. február 24., szerda

Új Facebook like gombok. Mit jelent egy szállásnak?

Ma hozzánk is elértek az új "Like" gombok a Facebookon, azaz már nem csak "tetszik", hanem más érzelmeket is kifejező jelzéseket kaphatnak bejegyzéseink. Mire is lehetnek jók ezek a változások? Boncolgassuk egy kicsit!

Érzelmek kifejezése: könnyebb

Mivel eddig nem minden bejegyzésre adhattunk "tetszik" választ - mint például egy szomorú esemény - ezért nem mindig reagálhattunk rá egy gombnyomással. Mától az érzelmeink kinyilvánítása leegyszerűsödik, a "like"-ok száma megnőhet. Kérdéses viszont, hogy ennek hatására a commentek száma kevesebb lesz e?

Aktivitás kiváltása: több lehetőség

Az biztos, hogy minél aktívabb a közönségünk, oldaltulajdonosként annál jobban örülünk. Sokkal könnyebben érdeklődhetünk látogatóink véleményéről, sokkal több eldöntendő kérdést tehetünk fel nekik, és mivel könnyebben tudnak rá válaszolni (ami mobilon kifejezetten előnyös), több aktivitást várhatunk. Nem utolsó sorban mi is többet tanulhatunk a reakciókból.

Célzási lehetőségek: bővülnek

Jobban megismerhetjük követőinket, így relevánasbb, érzelmeket jobban előhozó bejegyzéseket készíthetünk. Nem csak a saját tapasztalataink nőnek majd, hanem a Facebook is tanul, ezért úgy tippelem, a hirdetések célzása is javulhat.
A posztokat jobban tudja majd kategórizálni a Facebook, így nekünk is több poszttípust kell létrehozni, hogy a megfelelő embereket érhessük el.

Szállások számára mindig is fontosak voltak az érzelmek. Most nagy lehetőséget kaptunk ebből a szempontból. A tapasztalatoknak még gyűlniük kell, de addig is ha van hozzászólnivaló, egy Wow jel keretében várjuk Facebook oldalunkon :)

2016. január 11., hétfő

E-mail spam teszt

Kéretlen levelek közé mennek levelei, hírlevelei? Ez is lehet oka, hogy a foglalási visszaigazolásokra, kérdésekre nem reagál a vendég. Teszteljük le e-mailjeinket!

Egy e-mail tesztelő program segítségével könnyedén megtudhatjuk, leveleinket rendben megkapja e az, akinek szántuk.


Hol használhatjuk? Mit teszteljünk?

  • E-mail kliensünkkel gépünkön, telefonunkon
  • Hírlevélküldő szoftverünkkel
  • A Webmail felületünkön
  • Bárhonnan, ahonnan levelet küldünk

Hogyan működik?

Az E-mail Tester honlapon kapunk egy nekünk generált e-mail címet, amire egy levelet kell küldenünk.

Miután átküldtük, egy gombnyomással megkapjuk az eredményt és az esetleges hibák listáját.

Minél rosszabb az eredmény, az addig napos háttér annál komorabb és borúsabb. Remélem Önnél maradt a szép idő, és vendégei, levelezőpartnerei rendben megkapják leveleit!

A rendszerről egy kis videót is készítettem:


2016. január 6., szerda

Facebook összekapcsolása Twitter fiókkal

Hasznos funkció, ha összekapcsoljuk facebook oldalunkat Twitter fiókunkkal. Ekkor a Facebbokon közzétett bejegyzéseink a Twitter fiókban is megjelnnek.

Nem kell mást tennünk, mint felkeresni a következő címet és követni az utasításokat:
http://www.facebook.com/twitter/

Mikor kössük össze Facebook és Twitter fiókunkat?

Ugyan Magyarországon nem mondható elterjedtnek a Twitter használata, én használom, hiszen egy újabb csatorna amin kommunikálni lehet (és minden ilyet ki kell használni).

Amikor valaki csak magáért a keresőoptimalizálási előnyeiért tartja csak fent a fiókot, érdemes automatizálni a folyamatot, így kevésbé időigényes a csatorna fenntartása. Az eredmény saját Twitter fiókomban megnézhető. Látható, hogy Facebook profilomon közzétett bejegyzések a Twitteren is megtalálhatóak.

Ellenérv az összekötés ellen

A vérbeli Twitterezők nem szeretik az átirányított fiókokat, hiszen azt jelenti, hogy kevésbé aktívak a csatornán, kevésbé szólnak hozzá és az üzenetekre sem biztos, hogy reagálnak. A bejegyzésekről ugyanis látszik, hogy továbbosztottak a Facebook csatornáról.
Azt tanácsolom tehát, hogy más módszerrel automatizáljuk bejegyzéseinket, mint például a Buffer, vagy Hootsuite alkalmazás segítségével, illetve egyéb posztokat is szúrjunk az automatizáltak mellé.

Értékelés