2015. április 28., kedd

Hírlevél, vagy közösségi marketing? Mindkettő!

Nem kérdés, hogy hírlevelet küldjünk, vagy a közösségi marketinget használjuk, hiszen mindkettő elengedhetetlen egy szállás esetén. Megvizsgálok néhány esetet, hogyan viselkednek a különböző felületek.

Mérhetőség

Hírlevélnél a megnyitási arányt, kattintási számot és feliratkozottak számát kell figyelemmel kísérni, mígnem a közösségi médiában ennél összetettebb a helyzet. Több közösségi csatornán történő kommunikáció esetén külső eszközökre lesz szükségünk és több paramétert kell mérnünk (elérés, átkattintás, likeolás, stb.), ezért nehezebb feladatunk van ez utóbbi esetben. A nehezebb mérhetőség viszont több lehetőséget is rejthet.

Elérhetőség

Címlistánk esetében az adatbázis karbantartásáról kell gondoskodnunk, így a listán található emberek megkapják leveleinket. Egy jó tárgysor segítségével pedig meg is nyitják azokat. A közösségi média esetében folyamatos interakcióra van szükség a követőinkkel ahhoz, hogy minél nagyobb arányban lássák bejegyzéseinket. Az algoritmusok változása is befolyásolhatja láthatóságunkat, így a médiát üzemeltető cég tevékenységének is ki vagyunk téve. (A Facebook például nagy mértékben korlátozta a követőink számára megjelenő bejegyzések számát.)

Elgondolkoztató adat, hogy az internetet használók 94%-a olvas rendszeresen e-maileket, mígnem a közösségi médiát csupán 61% használja. Szélesebb kört érhetünk el hírlevéllel. A trend azt mutatja, hogy a közösségi média aránya felívelő pályán van, így a mostaninál is nagyobb jelentőséget kap.

Tartalom, és design

Hírlevelünknek szabadon formálhatjuk kinézetét, és tartalmát (persze a látogatói szokások, és a technikai paraméterek mentén), mígnem a közösségi média formai és tartalmi korlátokat is támaszt. Leveleinkben hatékonyabban jeleníthetjük meg arculatunkat, üzeneteinket és formálhatjuk, hogy foglalásra ösztönözzünk. A közösségi médiában is megvannak a hatékonyság lehetőségei, mégis alkalmazkodnunk kell a néhol szigorú design és tartalmi előírásokhoz.

Automatizálhatóság

Az e-mail remekül automatizálható különböző eseményekre, képes megbízhatóan reagálni, kommunikálni. Ütemezett levelekkel különböző kampányokat építhetünk fel, időpontokhoz rendelhetünk leveleket (mint az érkezés előtti emlékeztető). A közösségi médiában ugyan más tipusú, de sok lehetőségünk van. Rengeteg eszközt tudunk összekötni, így hatékonyan tudjuk automatizálni a folyamatokat. Például blogbejegyzéseinkkel nem szükséges foglalkozni megírás után, azokat az eszközök maguktól ütemezve publikálják.

Szegmentálás, célozhatóság

Bár a közösségi marketingben remekül lehet célozni különböző csoportokra, ezen a lehetőségek kihasználásához legtöbbször fizetnünk is kell, mondjuk reklám formájában. Hírlevelünket viszont nagyon jól szegmentálhatjuk különböző érdeklődési körre, csoportokra. Például más üzenet küldhetünk azoknak, akik már jártak hotelünkben, meg azoknak akik romantikus hétvégéjüket ismételhetik meg nálunk.





2015. április 25., szombat

Kötelező a mobilbarát szállodai honlap 2015 áprilistól

A Google mindig változik, illetve a felhasználói szokásokkal együtt halad a korral. 2015 április 21-óta tartalmától függetlenül nagyságrendekkel hátrébb sorolja azokat az oldalakat, amik nem mobilbarát megoldással dolgoznak. Így, ha nem mobilbarát a honlapja, mindenképp érzi majd a negatív hatásokat.


Hogyan hat a mobilbarátság egy szállásra?

Minden eddiginél többen használják mobileszközeiket mindennapjaikban, így utazás megtervezéséhez, és utazás közben is, hogy információkat szerezzenek, szolgáltatásokat foglaljanak le vagy keressenek valamire. Logikus, hogy a mobilbarátság, mint rangsorolási faktor, szerepet játszik abban, megtalálják e oldalunkat a felhasználók mobil eszközeiken.
Mostantól a recept egyszerű: ha mobil eszközökön rendesen (azaz olvashatóan, kezelhetően) jelenik meg a honlapunk, akkor megjelenünk, ha nem, akkor nem.

Megoldás a responsive honlap

Két lehetőség áll előttünk, ha mobilbarátok akarunk lenni. Vagy külön verziót készítünk honlapunkból, így a megfelelő eszközön a megfelelő méret fog betöltődni (pl.: m.honlapnev.hu), vagy responsive oldalt használunk. Már írtam korábban 10 okot amiért responsive oldalra kell váltani, és a két lehetőség közül én ezt ajánlom, habár optimalizáls szempontjából nincs különbség a kettő között.
Egy responsive weboldal ugyanis mindig átméreteződik olyan méretűre, amilyen a kijelzőnk. Érdekesség, hogy ha számítógépen nézzük az oldalt, és kicsinyítjük a böngészőnk méretét, az oldal külalakja megváltozik. A betűk megnőnek, a képek kissebbek lesznek, így jobban olvashatók. Tökéletes megoldás, hogy mindig a látogatóink kedvében járhassunk!

Hogyan teszteljük?

Mobilbarátságunkat egyszerűen letesztelhetjük a Google mobilbarátság ellenőrzője segítségével. Megmutatja a hibákat, és tippeket ad a megoldáshoz. Olyan hibák jöhetnek elő, mint a túl kicsi szöveg, túl közel lévő gombok/linkek, illetve túl széles tartalom.

Ne felejtse, 2015 április 21. után a mobileszközökön csak mobilbarát oldalak jelennek meg, a nem mobilbarát oldalak hátrébb sorolódnak. A frissítés nem érinti a táblagépes, és asztali számítógépes kereséseket. Ha segíthetünk a hiba megoldásában, keressenek bátran, szolgáltatásaink mind mobilbarátak, így tudunk segíteni.




2015. április 15., szerda

Keresőoptimalizálás tévhitek a turizmusban

Az amatőr keresőoptimalizáló cégeknek, a folyamatos változásoknak, valamint a valódi algoritmus titkosságának köszönhetően rengeteg tévhit kering a köztudatban a keresőoptimalizálással kapcsolatban.
Néha magam is meglepődök, milyen régi szabályokat szeretnének megvalósítani az ügyfelek, de még programozók is. Néha olyanokat, amik már rég az ellenkezőjét váltják ki a Google keresőből. Nézzünk párat ezek közül.

Meta kulcsszavak számítanak

Nem igaz. 2009-ben vette ki a Google a rangsorolásból a kulcsszavakat felsoroló láthatatlan "keywords" elemet. Itt sorolhattuk fel a számunkra (a látogató számára) releváns kulcsszavakat, amire szerettünk volna jó pozícióba kerülni. Kitöltésével a keresőrobotokat nem, de a konkurenciát segítjük. Ha kitöltjük, konkurencia elemzéskor könnyen megállapítható, mik a honlapunk számára fontos kulcsszavak, és arra optimalizált tartalommal versenybe lehet kerülni.
Tehát ne töltsük ki ezeket a mezőket, konkurenciaelemzéskor viszont nézzük meg, miket tartalmaz a konkurenciánál.

Kulcsszó halmozás előny a rangsorolásnál

Nem igaz. Már nem számít pozitívan, ha végletekig halmozzuk a kulcsszavainkat a szállás honlapján. A kulcsszó halmozása azt jelenti, ha ugyanazt a szót (pl.: "balatoni szállás") ismételjük az oldal szövegében, hogy az adott kulcsszóra jobb helyezést érjünk el. Mára a keresőrobotok felismerik ezt, és hátrébb sorolnak. Sokkal jobb eredményt érünk el, ha szövegösszefüggésben gondolkozunk, azaz a témához releváns szöveget írunk. Robotok helyett a látogatóinknak. Írjunk tehát hasznos szöveget, fókuszáltan a foglalni vágyó közönségnek, és a keresőoptimalizálást is helyére tettük.

Linkek blogok hozzászólásaiból

Nem számít, sőt káros is lehet az a gyakorlat, amikor blogokhoz csak azért szólunk hozzá, hogy nevünk mellett linkünk is megjelenjen. Mára ezeket nem veszi figyelembe a Google, sokkal jobb, ha magában a bejegyzésben tudunk megjelenni, de ott is csak akkor, ha tartalmunk releváns a blog tartalmával. Mindenkinek tudom ajánlani a vendégblogolást.

Fizetett hirdetés növeli a rangomat

A keresőmotoroknál lehetőség van pénzért kiemelt pozícióban megjelenni, de ez a reklám a természetes találati listát nem befolyásolja. Sokan hiszik ennek ellenkezőjét, de a Google és egyéb motorokban nincs összefüggés a kettő között.

Képek és videók nem számítanak

Félreértés, hogy a képek és videók tartalmát nem tudja értelmezni a keresőóriás. Egyre kifinomultabb módszerekkel elemzi ezeket, és egyre nagyobb szerepük van a találati listákon történő előrejutásban is. Persze ehhez jó szövegkörnyezetbe kell ágyaznunk őket, jó címet, és videóknál leírást kell alkalmaznunk. Különösképpen videókkal lehet manapság jó eredményeket elérni. A videók használatáról külön cikksorozatban foglalkozom.



A keresőmarketing témában tudástárat is készítettünk, ahol a legfontosabb kérdésekre biztosan választ adunk.



2015. április 8., szerda

A szállodai keresőoptimalizálás halott?

A válasz egyértelműen az, hogy nem. A keresőoptimalizálás a szállodák, és kisebb szállások esetében is egy élő, és fontos dolog. Az elmúlt években nagyobb lett a verseny, és átalakultak a technikák, algoritmusok is, de reális célokkal és módszerekkel, eredményesen lehet szerepelni ezen a marketing területen is.

A keresőoptimalizálás célja röviden az, hogy olyan kulcsszavakra jelenjünk meg minél jobb pozícióban a keresők találati listáján, amit célcsoportunk keres. Vizsgáljuk meg, hol valósíthatjuk meg ezeket a célokat.

Van, ahol nem működik

Annak ellenére, hogy a keresőoptimalizálás nem halott, a turizmusban népszerű, nagy versenyhelyzetben lévő kifejezéseknél, - mint például a wellness, Budapest, vagy hotel  - szinte lehetetlen, vagy nem éri meg jó pozícióba kerülni. Így tehát Budapesten és nagy városokban ebben az értelemben nem működik a keresőoptimalizálás.
Kisebb konkurenciával rendelkező városokban, falvakban viszont nem csak a népszerűbb szókapcsolatokra, hanem akár a környék látványosságaira is koncentrálhatunk optimalizálás során.

Önmagában a "wellness" népszerűségével vetélkedő keresőszavak esetén is kevés az esélyünk a sikerre, de ezekről mégsem kell feltétlenül lemondanunk. Szóösszetételekre koncentrálva kisebb helységek esetén az első helyek egyike megszerezhető. Pl.: "dorogi wellness", "dorogi szállás", "dorogi kálvária" stb.

OTA oldalak

A jutalékkal dolgozó oldalak aktívak a keresőkben. A hozzánk kapcsolódó kifejezésekre megjelenek a találati listákon. Ha megkaparintják a vendéget, a jutalék összegével kevesebbet kapunk. Ezek a portálok versenyben sokszor a természetes találatok között is megelőzik a hanyagabb szálloda tulajdonosokat. Hogyan védekezzünk?
Velük szemben egy jól optimalizált oldal az első lehetőség. Ha keresőoptimalizált az oldalunk, és vannak egyéb csatornáink is (Google+, GoogleMaps) nem csak az első helyen jelenünk meg, hanem térképet, leírást, plusz linkeket, saját képeket és az értékelésünket is megjeleníti a Google, így jelentős előnnyel indulhatunk az OTA oldalakkal szemben.

Billboard hatás

Egy, 6000 hotelben végzett felmérés szerint 10-ből 2 vendég, aki a weboldalon foglalt, OTA oldal alapján jutott el a szálláshoz. Ezt nevezzük Billboard hatásnak. Ezek az emberek rendszerint a keresőkben a hotel neve alapján találnak ránk. Ezért is érdemes saját névre pozícióban lenni.

Nem mellékes terület, hogy a Billboard hatás miatt hozzánk került vendéget hogyan győzzük meg arról, hogy honlapunkon, és ne a közvetítői oldalon foglaljon.

A keresőoptimalizáltás egy jól használható oldalt eredményez

Még egy jelentős érv szól amellett, hogy a keresőoptimalizálás nem mellőzendő tevékenység. A Google szabályai nem véletlenül olyanok, amilyenek. Céljuk, hogy a látogatók felhasználóbarát, informatív, hasznos tartalommal bíró weblapokat böngészhessenek, ezért hozzák jó pozícióba őket.

Amikor betartjuk a Google ajánlásait, magukat a vendégeinket szolgáljuk ki. Egy informatív, könnyen kezelhető oldallal pedig foglalásokat szerzünk. A Google is örül, hiszen a felhasználónak jó oldalt mutatott, és máskor is vele fog információt keresni.


A szállodai keresőoptimalizálás tehát nem halott. Nagyon is érdemes keresőkre optimalizált honlappal nekivágnunk a vendégszerzésnek.






Értékelés