2018. január 30., kedd

3 keresőoptimalizálási technika, amire figyelj

A keresőoptimalizálás segít több látogatót szerezni honlapodra, vagy blogodba. Teszi ezt folyamatosan és ingyen, azaz egy olyan biztos forgalomforrás, amire szállásod online marketing alapjait építheted.



Egyik oldalamon például a forgalom 75%-át hozza, ami jelentős mozgatórugója az online stratégiának. Lefedtem a jelentősebb kulcsszavakat. Van ami nincs olyan jó pozícióban, de közel 1000 különböző kulcsszóra jelenik meg az oldal, ami lefed egy jelentős területet, amire a látogatók keresnek.

Van három olyan alapvető keresőoptimalizálási technika, amikre figyelve eredményeket érhetsz el.

Kulcsszavak és oldal struktúrája

Nem mindegy, milyen kulcsszavakat nézel ki magadnak, milyenekre jelensz meg a kereső találati listáin és milyen pozícióban. Népszerű kulcsszavakra nehéz jó pozícióba kerülni, viszont sok foglalást és látogatót szállít, míg a kevésbé népszerű szavakra könnyen jöhetsz ki elöl, de kevés látogató írja be a keresőbe.

Tippek:
  • Kulcsszókutatás segítségével megtalálhatod a megfelelő szavakat. Kombináld azokat, amikre könnyű kijönni, szűk réteg keres, de mégis olyan embereket vonz, akik foglalni akarnak, mert például a környékeden keresnek szállást
  • Megfelelő oldalstruktúra kialakításával úgy rendezheted honlapodat, hogy a hasonló témák (és kulcsszavak) egymást erősítség, így egy téma szakértője lehetsz a Google szemében

Belső linkek

Belső link az, amikor a szövegben is elhelyezel linket, és annak segítségével is tud navigálni olvasód. Emiatt több időt tölt honlapodon, nagyobb esélyel foglal. Nem csak a navigáció miatt jó ez a számodra, hanem:

  • A Google robotjai könnyebben térképezik fel honlapodat
  • Segít a keresőmotornak megérteni, melyek a fonos aloldalak
  • Honlap rangsorolási értékét növeli
  • Keresőoptimalizálásban segít, ha releváns link mutat releváns tartalomra

Képek és videók

Gyakran felejtkeznek el róluk, Te ne tedd! Sok látogatót szerezhetsz képek és videók segítségével, csak néhány dolgot kell megtenned.

  • Használj minden szöveged mellett képeket is: csak illusztrációként, ha nincs más funkciója, de a kép javítja az oldalad értékét a Google szemében
  • A kép fileneve is legyen kulcsszó, és a beillesztéskor adj leírást a kép mellé, és a Meta elemeket is töltsd ki.
  • Videóhoz készíts bő leírást és a videó mellett legyen szöveges tartalom is, ami tartalmazza a kulcsszavakat

Összefoglalva: hogyan legyen több vendégem?

Ha a kulcszavakra, belső linkekre és a képekre/videókra odafigyelsz, tudatosan használod őket, akkor jobb pozícióban fogsz megjelenni a keresőben.

Olyan passzív forgalomra számíthatsz ezután, ami alapján bizonyos vendégszerző technikákat tudsz majd használni, hiszen sose felejtsd, látogatók nélkül foglalásaid se lesznek!

Legyél lelkes és kitartó a keresőoptimalizálás területén, mert passzívan szerezhetsz látogatókat, akik érdeklődnek a szállásod iránt.








2018. január 18., csütörtök

Konkurenciakutatás az Instagrammon

Minden stratégia kialakításának első lépései közé tartozik a konkurenciakutatás. Instagram stratégia közben is jól jön, ha ismered a környezetedet és a konkurens szállások tevékenységét is.



Ebben a bejegyzésben mutatok néhány módszert az Instagram kutatására. Én is használom a módszereket, és láthatod milyen rendezett a saját oldalam :)

Mit nézzek az egyes Instagram oldalakon, posztokon?

Néhány általános pont, amit érdemes megnézned egy profilon, amiből ötleteket szeretnél meríteni.
  • Hányan likeolták: egy poszt egyik legegyértelműbb mutatója a likeok száma. Sokan "tetszikelték" akkor népszerű volt. Érdemes az arányokat is megnézni, ha konkurenset vizsgálsz. Ha az átlag 10-20 like, akkor az 50 kimagaslóan tetszett a követőknek, mígnem ha mindig megkapja az 50 kedvelést, már nem kimagasló a saját környezetét tekintve
  • Hozzászólások: azt is érdemes megnézni, hogy milyen minőségűek a kommentek. Sokszor látni csak egy "Great picture" tartalmú véleményt, ami inkább a saját fiók népszerűségét hivatott emelni, hozzáadott érték nélkül.
  • Hashtag: de erről bővebben lejjebb
  • Aktivitás: mennyi időközönként posztolnak

1. Konkurens oldalak

A legfőbb konkurenseidet biztosan ismered, néha megnézed weboldalukat. Keress rájuk, hogy fent vannak e az Instagrammon is. Érdemes megnézned mennyire aktívak, hány követőjük van, és milyen típusú posztokat készítenek.

Fontos tényező még a követői aktivitásuk is. Hiába a sok követő, ha nem aktívak, valószínűleg vásárolt táborról lehet szó.

Én követni is szoktam őket, hogy lássam miket csinálnak, milyen típusú posztok népszerűek náluk.

Nem másolni kell őket, mert akkor mi különböztetne meg tőlük, de érdemes tanulni a hibáikból, vagy jobban csinálni azt, amit jól tesznek.


2. Hashtag-ek

Rengeteg látogatót és követőt szerezhetsz #hashtag segítségével. Olyan ez, mint egy kis címke a blogokban, azaz csoportosítja a bejegyzéseket. (ha ebben a blogban szeretnéd az összes instagramm bejegyzést megnézni, az Instagram címkére kattintva megnézheted őket. Még csak kettőt, de bővülni fog.)

Tehát a hashtag rendezi az Instagram tartalmakat. Amikor egy téma megtetszik, megnézik az emberek a kapcsolódó bejegyzéseket és innen szerezhetsz látogatókat/követőket.

A lényeg, hogy saját bejegyzéseidben jó hashtageket használj mert akkor fognak rád találni.

A konkurenseknél nézd végig és írd össze a használt hashtageket, majd szelektáld le a legfontosabbakat.

Vannak saját hashtagek is, ami egy üzletre jellemző és sajátként használja azt valaki. Mondjuk a #Gellérthotel egy elég egyértelműen a hotel által használt szó, mégsem lehet levédeni, bárki használhatja.

Nem ajánlom azonban a trollkodást, nem szép dolog belemászni másnak a márkajelzésébe, de ügyesen mégis lehet vele posztolni tartalmakat. Te döntöd el, mennyire agresszíven cselekszel. Nemrég nekem is egy konkurensem elkezdte használni a #szallasmarketing hashteget. Néha ez csak az irigység jele, de ha jó tartalmaid vannak, a másolás csak másolás marad...

3. Követők

Kényes pont, mert egy publikus oldal követőit mindenki láthatja, sőt követheti is őket. Ez veszélyforrás. Sokan ezt kihasználva a konkurens oldalak rajongóit veszik célba és bejelölik őket, likeolják képeiket, így próbálva átcsalni őket magukhoz.

Nem túl színpatikus módszer, de teljesen azért ne vessük el. Vannak oldalak, akik érdekes, a témába vágó oldalakat követnek. Érdemes tehát végignézni, kiket követ az oldal, hátha találsz érdekes oldalakat, amik inspirálnak, vagy helyi információkat tudhatsz meg róluk.

4. Helyek

Bizony, a lokális marketing az Instagrammon is jelen van. A Te szállásodnak is, meg a konkurensnek is megvan a maga helyszíne és hozzá képek kapcsolódnak.

Nézd végig a konkurensekhez milyen fotókat töltött fel a nagyközönség, mert tanulhatsz belőle. A lokalitás fontos szempont utazáskor, a helyeknél pedig megtudod, milyen fotókat szeretnek készíteni a vendégek. Ezeket később felhasználhatod selfie-fal kihelyezésekor, vagy amikor népszerű posztokat szeretnél gyártani.

A helyek tehát segíteni fognak megtudni, mit szeret a közönség.


5. Kulcsszavak

Az Instagram keresőjébe írd bele legfontosabb kulcsszavaidat. Profilok és hashtagek egyaránt megjelennek majd. Az érdekes profilokra érdemes egy követést nyomni, a hashtageket pedig feljegyezni és megnézni kik posztolták őket. Egy-két profilt itt is követhetsz.


Általánosságban igaz, hogy érdemes követnünk az érdekes témákat, hashtageket és napról napra figyelni a történéseket. Ezért érdemes a SzállásMarketing profilját is követni, mert szép, érdekes posztok születnek... :)











2018. január 10., szerda

Szállás marketing terület 2.: E-mail marketing

A második legfontosabb területtel folytatom. A honlap bemutatása után szállásod számára a hatos listán a hírlevél-, vagyis az e-mail marketing lesz a hely, ahol vendégeket szerezhetsz, illetve kezelhetsz.


Az egyik legősibb és leghatékonyabb eszköz, amivel látogatókat vihetsz a honlapodra, akár külön üzenettel célozva azokat, akik már foglaltak Nálad, vagy akik érdeklődnek, vagy a törzsvendégekhez tartoznak.

A terület folyamatosan fejlődik. Míg régen teljes listára küldtünk „körleveleket”, most már automatizált levelek mennek ki a szállásra érkezés előtt és után, valamint azoknak, akik csak érdeklődnek szolgáltatásod iránt.

Mivel szállásod van, sokan lépnek veled kapcsolatba ezen a csatornán. Kevés szállás kezeli ezt jól, pedig a foglaláskor használt e-mail cím legalább egy visszaigazolásra okot ad, és ez már az e-mailes kapcsolattartás kezdete.

Ebben az összefoglaló cikkben az e-mail marketing területét járom körbe és mutatom meg, miben lesz segítségére egy szállásnak.

A legnagyobb e-mail marketing hibák

Kezdjük a hibákkal, amikkel biztosan Te is találkozol mások(!) gyakorlatában. Látszólag könnyű a levelezés, mégis a legtöbben elkövetik ezeket.

  • Kéretlen levelek: csakis beleegyezéssel ajánlott levelet küldeni, még ha az üzleti megkereséseket engedi is a jogszabály. Soha ne kezdj levelezésbe, csak mert foglaláskor megkaptál egy címet! Vezesd át az embert úgy, hogy megkéred, iratkozzon fel.
  • Promócióra használni a levelet: sokan csak az akciós csomagok kiküldésére használják levelezésüket. Nagy hiba, mert így - amikor épp nem akar foglalni, és ez a nagyobb arány - nem adsz okot az olvasódnak a levél megnyitására, így elhidegül kapcsolatotok. Ha érdekes tartalommal bírnak leveleid, megnyitják azt és hidd el, az akciós csomagokat is látni fogják.
  • Nem gondozni a listát: leiratkozások és új feliratkozók a hírlevél marketing természetes velejárói. Ha nem gondoskodsz a lemorzsolódók kezeléséről, és új feliratkozók szerzéséről, elromlik a listád.
  • Rendszertelen levélküldés: a vendégeid megszokják, hogy leveleket kapnak Tőled. Ha rendszertelenül küldöd, elszoknak és csökken a megnyitási arány, nő a leiratkozók száma.

Persze még rengeteg hiba van ezen kívül, de ha ezekre figyelsz, a legtöbb levélnél jobb leszel!

Adatbázist kezelsz, szegmentálsz

Amikor levelezel, voltaképpen adatbázist kezelsz. Feliratkozások, leiratkozások, ahogyan már említettem az imént. Ha jó a bázisod, hatékony leszel, viszont ha elhanyagolod, akkor fölösleges időpazarlásba torkollik tevékenységed.

Legfontosabb, hogy szegmentáld a listádat, azaz különböző módon tudj válogatni kiküldés alkalmával, kiket milyen üzenettel szólítasz meg, vagy kiket hagysz ki az aktuális levelezésből.

Egy családoknak szóló csomagot kikülhetnél mindenkinek, de az egyedülállóaknak érdektelen lesz, így csak bosszantanád őket. A gyerekeseknek viszont különleges tárgymezőt írhatsz, így többen fogják megnyitni a leveledet.

A nemrég feliratkozottak valószínűleg aktívabb levelezést is elviselnek, sőt elvárnak. Ezért külön levelezést folytathatsz azokkal, akik nemrég vették fel veled a kapcsolatot. Előre gyárthatsz egy sorozatot, ami automatikusan kerül feladásra, így időt spórolsz jelentős hatékonyságnövekedés mellett.

A szegmentálásnak ez az alapvető értelme, hogy megfelelő embereket, a megfelelő időben tudsz elérni. Ettől nőni fog a hatékonyságod és hatékonyabban kommunikálsz majd.

E-mail automatizálás

Megfelelő embert a megfelelő időben elérni, ahogyan említettem. Ez a kulcs, és e-mail automatizálással ez megvalósítható.

Képzeld el, hogy a vendégedről mennyi adatot tudsz. Volt e már nálad, mikor érkezik, van e gyermeke, hány napra foglalt, stb. Ezek felhasználásával rengeteg automatizmust felállíthatsz.
  • Utókövetés 1.: elutazás után egy nappal kimegy a levél, hogy értékeljen a TripAdvisor oldalán
  • Utókövetés 2.: 10 hónappal elutazás után kimegy egy levél, hogy ha idén is jönne, mint tavaly, akkor ideje foglalni. Még egy kis kedvezményt is kaphat....
  • Fiatal gyermekeseknek: családi csomagokat küldhetsz nekik

A variációk száma csak kreativitásodon múlik, de persze mérned is kell a hatékonyságot és az alapján mérlegelni, kinek, mit érdemes küldened.

Levelek típusai

  • Levélsorozat: kampány-szerűen kiküldésre kerülő levelek, amik egy szolgáltatás vagy csomag támogatására készülnek.
  • Automatizált levelek: automatikusan kiküldésre kerülő levelek amik bizonyos események megtörténtekor kerülnek kiküldésre
  • Azonnali levélküldés: alapvető küldési forma a legkisebb kontrollal

Levelek tartalmai

Amikor a leveled tartalma csak promóció, akkor olvasókat veszítesz. Gondos tervezés után viszont olvasóid várni fogják értékes írásaidat. A levelek tartalmát a témakutatás során is összeállíthatod. Így mindig lesz miről írnod és a közönségedet is érdekelni fogja, milyen újdonsággal állsz elő.

  • Gyűjts tartalmakat: nézz körbe, milyen témákról írhatnál, és a cím- és téma ötleteket írd össze egy táblázatba. Így nem a témán kell rágódnod, hanem az íráson
  • Mi a népszerű: a témák közül folyamatosan mérd meg, melyikekre fogékonyak a közönséged körében. Amelyik népszerű arról többet írj, ami kevésbé arról tudj lemondani.
  • Ne csak az e-mail marketinghez: tartalmaid természetesen nem csak hírlevél olvasóidnak lesznek érdekesek. Blogodra például rátalál a Google keresőrobotja és látogatókat szállít Neked
A tartalmaid fontos része a levelezésednek, gyártsd őket odafigyelve és meghálálják a figyelmet.

E-mail mérése

A levelek alapszintű mérése nem túl bonyolult. Néhány mérőszámból viszont nagyon sok következtetést vonhatsz le:
  • Megnyitási arány megmutatja, hányan nyitották meg leveledet. A tárgysornak van itt nagy szerepe, annak tesztelésével tudod növelni az arányt
  • Kattintási arány segítségével megláthatod, melyik linkre kattintottak a leveledben, vagy kattintottak e egyáltalán.
  • Leiratkozási szám megmutatja, hányan nem kíváncsiak többé leveleidre, de ebből is tanulhatsz. Ha egy kiküldés után sokan iratkoztak le, akkor jobb, érdekesebb témát kell találnod.
A legjobban akkor jársz el, ha nem csak önmagában figyeled a levelek statisztikáit, hanem a honlap adataival közösen. Integráld a statisztikát a weboldaladéval (pl.: Google Analytics segítségével) és vizsgáld meg a vendégeid útját, foglalásait.

E-mail marketing szoftver

Az eddig leírtak mit sem érnek egy jó e-mail marketing eszköz nélkül. A kiküldéseket nem kell egyesével elvégezned és nem is lehetne energiával győzni ezt a munkát.

Szerencsére rengeteg eszköz áll rendelkezésedre. Ilyen a Webgalamb, ami egy magyar fejlesztés és saját tárhelyeden tud üzemelni, vagy a MailChimp nemzetközi szoftver, aminek segítségével összetett feladatokat tudsz elvégezni, 2000 feliratkozóig akár ingyen.


Összegzés

Az e-mail marketing nem egy sprintfutam, hanem maraton! Elsőre mindenki azt gondolja, hogy kiküldi a levelet és ömlenek a foglalások. Ez lehet így, de csak akkor, ha rendezett és gondozott adatbázissal rendelkezel!

Ha csak néha küldesz levelet, akkor is promóciót, akkor foglalásod is kevesebb lesz. Ha szegmentálod a listádat, és érdekes tartalmakkal szólítod meg azokat, akik épp nem akarnak foglalni, a kampányaid is sikeresebbek lesznek.



Ha gyakorlati segítségre van szükséged, akkor e-mail marketing szolgáltatásunkkal örömmel segítünk!











Értékelés