2012. december 12., szerda

Hotel Finder - Google szolgáltatás hoteleknek

A cikk írása óta a szolgáltatást a térképbe integrálta a Google, megszűntetve a Hotel Finder alkalmazást, a témáról, a lokális SEO-ról egy újabb cikk itt olvasható! Persze a Google rangsorolási elvei továbbra is a cikk szerint működnek.


Ahogyan már írtam, a Hotel Finder a Google önálló szolgáltatásává vált. Többen kérdezték mire jó ez, és hogyan lehet bekerülni.

Meg kell jegyezni, hogy nem szállásokról, hanem csak hotelekről szól a szolgáltatás, így sajnos jelenleg a többi szálláshely kiszorul a körből. Nincs min aggódni, mert a Google Places szolgáltatásba ettől még mindenki bekerülhet. A megjelenés módszere ugyanaz.

A rendszerbe egyszerű bekerülni. Létre kell hozni egy G+ fiókot, majd azon belül egy üzleti oldalt. (Biztos megszólna a Google, de ezek a felületek hasonlítanak a Facebook lehetőségeihez.) Az üzleti oldalt - és itt a lényeg - nagyon alaposan ki kell tölteni! Lehetőségünk van ellenőrzött adatok megadására, amiknek a valóságtartalmát ellenőrzi az eszköz: címre postán küld levelet kóddal, e-maicímünkre ellenőrző mailt küld, stb., majd az adatok mellé kis pipát helyez, hogy mindenki magabiztosan használhassa.
A feltöltött fotóink és leírásunk a Hotel Finder eszközben és a keresési találatoknál is megjelenik, így vendégeink döntését befolyásolni fogja!

Minden adat bekerül a Google Local szolgáltatásba, ahol vendégeink véleményt is mondhatnak rólunk.

Ez eddig statikus. Hogyan lesz dinamikus?
Ezeket az adatokat felvive tökéletes megjelenést kaptunk, de statikusan. Mik a dinamikus adatok? Szoba típusok, árak és szabad szobák száma. Ezekre sajnos nem ad saját megoldást a Google, hanem olyan OTA-val, vagy GDS szolgáltatóval kell szerződnünk, akik hirdetnek a Google rendszerében. (tehát lehet, hogy már meg is jelenik hotele a rendszerben.) Az irányítást nem veszítjük el, hiszen az általunk beállított adatok felülírják az OTA adatait, tehát amit mi adunk meg képek és leírás lesz a mérvadó.

Miért kell odafigyelni?
Azon túl, hogy egy ingyenes lehetőség a megjeleésre, a Google napról napra fejleszti keresési algoritmusát. Jelenleg a favorit a honlap tartalma, ott lehet sokat hozni a találati rangsoroláson, de a jövő az emberek véleménye lesz. Már most számításba veszi algoritmusában a Google az emberi viselkedést, de ez csak egyre nagyobb szelet lesz.

Hajrá tehát! Ha példa kell, nézze meg a Szállás Marketing G+ oldalát. Ha már ott jár, nyomjon egy +-t is.

2012. december 1., szombat

Mi a közösségi média lényege?

Bejegyzés szerzője: Rákóczi Piroska


A következő mondatot a Pinterest önmagát bemutató odaláról idézem.
„Browsing pinboards is a fun way to discover new things and get inspiration from people who share your interests.” Melyik az a szó ebben az idézetben, amely rávilágít a közösségi média lényegére?

Nem, nem a „share” (megosztás), még csak nem is az „interest” (érdeklődés). A lényeg a következő szóban rejlik: fun (öröm, szórakozás). Igen, igen!

Ha egy közösségi média szakember rátalál valami olyanra, ami „fun”, akkor az emberek vissza fognak térni ennek a média szakembernek az oldalára és örülni fognak ennek a valaminek.
Ezt régen is tudtuk. Az emberi viselkedést vizsgáló tudósok szinte mindannyian egyetértenek abban, hogy az emberek mindig megismétlik azokat a cselekedeteket, amelyek kiváltják belőlük az öröm érzetét. Mi következik ebből egy szállodai online marketinges számára?

Jó közösségi marketing húzás, ha egy szálloda, amikor például Facebook követőinek számát egy applikációval szeretné növelni, akkor valami olyan applikációt választ, ami örömöt okoz a felhasználóknak Persze az sem árt, ha az applikáció új. És ez a szó is benne van ebben az egyetlen, pinterest-es mondatban. Mennyit gondolkoztak rajta vajon?

Értékelés