2014. június 27., péntek

8 rossz módja a social marketingnek

Annyi írás van arról, hogyan csináljuk jól az online és a social marketinget, hogy összeszedtem egy gyors listát arról, mit ne tegyünk social marketing során.


1. Alacsony minőségű tartalom

Akár megosztjuk másokét, akár saját tartalmat hozunk létre, tartózkodjunk az érdektelen tartalmaktól, mert hosszútávon a látogatóink is el fogják hagyni felületeinket.

2. Nem válaszolni

Amikor nem válaszolunk a hozzászólásokra, elhanyagoljuk látogatóinkat. Én is azt szeretem, amikor egy oldalon gyors választ kapok kérdésemre, pörög egy beszélgetés. Amikor elhanyagoljuk látogatóinkat, azok nem lesznek aktívak, és egyre kevésbé látogatnak minket.

3. 0-24 órában minden rólunk szól

Ahogy a nyaralás során sem a recepciósról, úgy egy szállodai honlapon sem minden a szállodáról, hanem a vendégről szól! Amikor mindig minden rólunk szól, a vendég nem tud bekapcsolódni a beszélgetésekbe, így mi sem tudunk kapcsolatokat kiépíteni.

4. Nincs stratégia

Nem könnyű több megjelenést fenntartani, minden nap kommunikálni, és közben elérni a célokat. Amikor ebbe a feladatba terv nélkül vágunk, sokkal többet kell dolgoznunk, és nem is megy minden a dolgok normális medrében, könnyen kizökkenhetünk. Online stratégiával minden nap tudni fogjuk, mi a feladatunk.

5. Nagyobb aktivitás

Szállodai blogot indítunk, de nincs benne, csak pár bejegyzés? Twitter vagy G+ oldalt indítunk, de nem írunk ki rá semmit? A Facebook is egy működő rendszer, de csak akkor, ha minden nap használjuk. Ezért is fontos a stratégia, hogy egy nap se teljen el aktivitás nélkül, és tudjuk mikor, mit, hol tegyünk.

6. Nincs megosztási gomb a honlapon, vagy a blogban

Miért vagyunk jelen különböző felületeken, ha azokat eltitkoljuk? Miért írjuk a jobbnál jobb cikkeket, ha nem tudják azokat könnyen megosztani? Ha blogunkba és honlapunkra nem tesszük ki a megosztási lehetőségeket, csökkentjük az esélyét, hogy látogatóink terjesszék hírünket barátaik körében.

7. Nem vesszük elég komolyan

Annak ellenére, hogy a social média egy szórakoztató közeg, komoly munkát kell belefektetni. Csináljuk jókedvvel, de vegyük komolyan, hiszen segítségével vendégeket akarunk szerezni!

8. Nem tartjuk a lépést

Ez a terület az egyik leggyorsabban változó közeg az interneten. Hetente új lehetőségek és szabályok adódnak. A szabályok megszegésével kizárhatnak minket, a lehetőségek kihasználatlansága pedig lemaradást eredményezhet. Érdemes tehát folyamatosan képezni magunkat.
Ez a hely pont megfelelő :)

Íme néhány lépés, hogyan lehet gyorsan javulást elérni:

  • Minden héten legalább egy minőségi tartalom
  • Aktív jelenlét a közösségben
  • Legyünk következetesek
  • Legyen tervünk
  • Tanulni, tanulni, tanulni






2014. június 17., kedd

6 szövegen kívüli elem honlapunkon, amivel felkeltjük a figyelmet

A szöveg nagyon fontos eleme a weboldalaknak, de az első fél másodpercben - amikor eldől, oldalunkon marad e látogatónk - nem ez számít leginkább. Mielőtt elolvasnák szövegeinket, el kell kapni az érdeklődő figyelmét, mégpedig nem verbális elemekkel. Amikor ez nem történik meg, magas lesz a kilépési arány, kevés a konverzió és rövid a látogatási idő.
Vannak viszont elemek, amik segítségével felkelthetjük a figyelmet, és növelhetjük a konverziót.

1. Elkapni a szem mozgását

Szemünkkel egy honlapon először bizonyos "F" betűt leíró mozgással pásztázunk. A bal felső sarokból indulunk ki, és pásztázzuk a területet.  Amikor ide koncentráljuk a figyelmet elkapó tartalmunkat, azt el fogják olvasni látogatóink.


 2. Bizalomépítő elemek

A bizalom kialakítása nagyon fontos egy személytelen közegben, így azt nem csak szavakkal, hanem képekkel is erősíteni kell. Néhány bizalomépítő fotó segít mindebben:
  • Arckifejezés: számít a megjelenített emberek arca. Mosolyognak, vagy szomorúak, esetleg grimaszolnak e.
  • Kéz: meglepő de egy tanulmány szerint a kéz bizalomépítő hatású. Amikor látjuk valakinek a kezét a képen, jobban megbízunk a mellette lévő üzenetben.
  • Tekintet: a fotón lévő ember tekintetét követi szemünk. Amikor egy gombra, vagy fontos üzenetre néz, az üzeneten átfut tekintetünk.

3. Akció a képen


Hogyan motiváljuk a látogatókat, hogy valamit megtegyenek? Cselekvő képeket kell használni!
  • Nézzünk rá: mint már írtam, amikor valamire tekintetét szegezi a kép szereplője, tekintetünk kíséri annak útját. Amikor például jobbra néz, a kieső területet hozhatjuk előtérbe, vagy mint az itt szereplő képen, lefelé, akkor görgetésre inspirálunk.
  • Mutatsd: a kéz szerepe az akcióra motiváláskor is hatalmas. Egy gombra mutatással például növelhetjük az oldal megosztásának számát.

4. Fókuszáljunk oda, ahova a látogató

Szemmozgást figyelő eszközökkel kimutatták, hogy vannak a honlapoknak olyan elemei, amiket a látogatók kitüntetnek figyelmükkel, azaz önkéntelenül is megakad rajtuk a szemük. Ezeket az elemeket jól kidolgozva, és ügyesen elhelyezve irányításunk alá vonhatjuk a nézelődőt.
  • Logo
  • Menü
  • Keresődoboz
  • Social gombok
  • A fő fénykép
  • Írott tartalom
  • Honlap lábléce

5. Színek hatásai

Különböző színek különböző hangulatot árasztanak. Egy jó színválasztással a látogatók hangulatát befolyásoljuk, és meghatározzuk a szálláshelyünkről alkotott képet is. Írtam korábban a színek hatásáról, érdekes lehet a tudatos használathoz.


6. "Hülye biztos"

A "Ne törd a fejem" című webergonómiáról szóló könyvben is az alapgondolat, hogy a látogatónak legkevésbé kelljen fölösleges dolgokkal foglalkoznia, keresgélnie, azaz gondolkoznia. Elsőre rosszul hangzik, de mit is jelent mindez? Legyünk egyszerűek. Nem szabad fölösleges elemekkel terhelni a látogató figyelmét, mert az csak elvonja a gondolatokat a lényegi mondandónkról. Legyenek üres tereink, és egyértelműek az utasításaink.
A képen a világ legrosszabb honlapját láthatjuk, legyen riasztó példa. Bár Obama szeme mégis vezeti a tekintetünket...



Értékelés